Spck logo

Aplikácia Spck Pro
+ Samsung DeX

(test aplikácie na tvorbu webového obsahu pomocou smartfónu)

(aktuálnosť článku – 02/2022)
Návrat na hlavnú stránku.

Prečo tento článok vznikol?

Možnosti prenosných zariadení "do vrecka" ma fascinovali už od "dávnych časov PDA-čiek"... Všetko to u mňa začalo zariadením Acer N30, na tú dobu nevídaná vec ktorá umožňovala aj USB-Host - pripájanie periférií. Dokonca som tak (cez kábel) pripojil telefón ako modem, bola na to aplikácia. Postupovalo to lepšími PDA, potom mobilnými telefónmi s Windows Mobile (ktoré paradoxne stratili možnosti USB Host...) a dnes považujem za vrchol v tejto oblasti Samsung-y s ich DeX funkcionalitou. Ako funguje DeX som (skúmal a) rozoberal v mojom staršom článku: Samsung DeX.

Keďže sa bavím aj tvorbou webového obsahu (mám to nateraz ako zábavu), tak som zaregistroval že pre Android zariadenia existujú aj aplikácie na kódovanie (nie len) html obsahu. Daktoré som vyskúšal už dávnejšie, ale dajako ma nezaujali. Nebolo to ono, možno tak úplná núdzovka. Lenže teraz som objavil aplikáciu ktorá ma zaujala...

Celý tento článok je vytvorený pomocou tu testovanej a prezentovanej aplikácie. To som si dal ako podmienku a v podstate som to tak musel robiť, lebo som si vytváral a pridával screenshoty počas písania pravda. Samozrejme nerobil som ho "od nuly" - na prázdnej obrazovke, ale natiahol som si do telefónu prázdny "vzor" a tam som len nahádzal obsah. Tak to ale robím aj normálne na PC.

úvodný obrázok

(Čo vidím pri tvorbe na monitore ukazuje nasledujúci obrázok. Detaily popíšem neskôr.)

Čo za aplikáciu teda testujem a s akým telefónom? (+ s akými by to šlo)

Skúšam to na telefóne Galaxy S10e, super malý a výkonný telefón (akých je dnes málo!) ktorý dnes už ide zohnať za slušnú cenu (použitý). Jedna z vyšších vlastností tohoto telefónu (v porovnaní napríklad s radou A od Samsungu) je to, že má podporu funkcie DeX. A tu sa to ukázalo naplno. Mobil som pripojil ku svojej PC zostave (respektíve miesto PC k jeho zostave periférií), takže mám k dispozícii fullHD monitor, klávesnicu a myš. A telefón sa samozrejme pri práci nabíja... Išlo by to na hocakom Samsung telefóne od verzie S8, Note8, po posledné S modely. A plus aj daktoré lepšie tablety podporujú DeX - na takom tablete by to bolo zasa iné pravda - on má dostatočný display aj bez prídavného monitora. Skúsil som a bolo to zaujímavé. Stačí pridať externú klávesnicu k nemu. (otestované na lacnejšom Galaxy TAB S6 lite, aj ten na to stačil)

A s akou aplikáciou to teda pracujem? Ako som už spomenul - zopár som ich už skúsil dávnejšie, ale práve teraz skúšam konkrétne túto: Spck Editor Pro.
Je to pre mňa novinka a nestačím sa diviť ako funguje... Aj preto vznikol tento článok. Nie je to len aplikácia, je to aj webová služba. Ja som sa ale zameral len na samotnú Android aplikáciu.

Ako funguje aplikácia Spck Pro

Zaujal ma už štart aplikácie na mobile - pri voľbe "Nový projekt" mi to ponúklo totiž hneď na výber možnosti v čom by som ho chcel vytvoriť... A že tam toho je na výber:

new project1 new project2

Vybral som si HTML a hneď som dostal "základnú kostru" aj so "svätou trojicou" základných súborov a základným obsahom pre HTML: Základná štruktúra pre HTML

A prekvapenia pokračovali aj ďalej. Vlastný Live monitor, automatická nápoveda (nie len) príkazov pri písaní (nie vždy 100%, ale isté komfortné písanie tu je...), no spíšem to radšej tak do bodov, aby bolo jasnejšie ako to fungovalo:

A dajaké mínusy (obmedzenia) čo som zistil:

Takto som spísal aspoň krátky prehľad čo aplikácia dokáže. Je to asi prvá aplikácia s ktorou sa dá naozaj dačo robiť. A to hlavne - vcelku príjemne. Samozrejme si treba zvyknúť na rozdiely oproti VS Code, a ja nerobím na dajakých mega projektoch. Nič menej - dokážem tu vytvoriť vcelku pohodlne dajaký obsah na net... Určite teraz neprejdem z VS Code na túto aplikáciu (aj keď aj z Android zariadenia dokážem odoslať súbory na svoj FTP server...), ale bolo to také zaujímavé osvieženie pri písaní kódu. VS Code sa dá pravda vďaka plugin-om tak krásne vyladiť... Ono to bol skôr trochu test pre mňa nových možností ako využiť mobilný telefón dnes. A teda aj nový experiment (a tým pádom aj článok na môj web). A taká malá ukážka že kde dnes mobilné telefóny sú. Lebo mám pocit že doba kedy nám bude stačiť (doma) iba mobilný telefón tu v podstate už pomaly je... Nenahradí plnohodnotne PC, ale keby som dnes prišiel o PC (ako bežný domáci užívateľ), tak s takýmto Samsungom a DeX-om dlho vydržím aj bez PC...