i-Tec HUB

Samsung DeX

Desktop prostredie "ako na PC" pomocou mobilu?
Stačí telefón miesto PC?

(článok vznikol v roku 2019, dodatky k článku – 11/2020)
Návrat na hlavnú stránku

Prečo tento článok vznikol?

Zaujala ma táto funkcia, tak som sa ju rozhodol vyskúšať v praxi, trochu preskúmať... Originál informácie od Samsungu (čo to je, na akých zariadeniach to beží a podobne) sú k dispozícii na tomto odkaze. Preveril som čo sa dalo, teda hlavne čo ja používam a čo ma napadlo. Ba dokonca som vyriešil aj problém s externou klávesnicou (ktorý robil mnohým užívateľom DeX vrásky) - veď čítajte ďalej...

Samsung DeX (desktop) riešenie bolo testované na Note 9 (Android verzia 9 – Android verzia 10) a s USB C dokovacou stanicou od i-Tec-u kúpenou na Alze. Na chvíľu otestované aj so Samsung Galaxy S10e - fungovalo to rovnako. Na tabletoch by to dávalo ale zasa iný zmysel (tam ide DeX aktivovať aj bez prídavného monitoru a potom priamo na jeho displayi je pohodlnejšia práca s viacerými aplikáciami). A ešte odkaz priamo na stránky výrobcu tejto dokovacej stanice kde sa dozviete viacej informácií a parametrov a môžete si tam pozrieť aj iné varianty ktoré ponúkajú.

Note 9 podporuje “druhú generáciu” funkcie DeX (desktop) - stačí hocaký USB C dok s HDMI výstupom, alebo (ak stačí iba obraz) iba redukcia USB C-HDMI. Nie sú potrebné originál Samsung DeX adaptéry! * A máte na pripojenom monitore “pracovnú plochu”. Tak isto to funguje na všetkých S9 a vyšších modeloch (vrátane najmenšieho S10e). Naopak staršie modely S8 a Note 8 potrebujú originál DeX Station, alebo DeX Pad . (Je možné že s aktualizáciou na Android 9 sa to zmenilo???) Ešte staršie modely toto nepodporujú vôbec (nemýliť si to s funkciou MHL – pomocou tej dokážete dostať na monitor iba obsah display-a telefónu - jeho zrkadlenie v podstate, DeX je rádovo inde...)

* Ak sa ale nepoužije "originál", tak máme limitácie:
      "Most third-party DeX hubs seem to be working fine, but it's important to note that, through software, Samsung is limiting DeX to 1080p (non-ultra-wide) display resolutions and a maximum of 5 apps on the screen at the same time."
Ja som ich pri fullHD monitore nepociťoval...

Obrázok mňou použitej dokovacej stanice s ukážkou konektorov - pre názornosť čo tam ide všetko pripojiť:
(a v podstate toto všetko zvláda aj takýto telefón obslúžiť...)

i-Tec HUB

Táto mnou používaná dokovacia stanica stála v akcii len cca 30 Eur, je to najvýkonnejšia verzia aj s RJ-45 konektorom pre sieťové pripojenie (bez neho sú aj lacnejšie, cca 22 Eur) a dostatkom USB (3.0!) portov pre periférie – 3 tam sú (ale ja ho ešte pripájam k USB Hub-u..., aj tak to funguje, a potom je USB vstupov už naozaj dosť...). Táto dokovacia stanica sa hodí aj pre daktoré Windows tablety, notebooky, či iné zariadenia s podporou USB C adaptérov. Podporuje samozrejme aj nabíjanie telefónu počas práce, stačí klasická 2A nabíjačka pripojená do toho USB C konektora v module.

(Vraj nejde naraz použiť vstupy na pamäťové karty a USB periférie, ja som to neskúšal, nepotreboval som tam dávať kartu. Ale s monitorom a všetkými možnými perifériami (aj USB kľúčom) naraz to fungovalo... Možno by stačilo dať kartu do čítačky a tú potom pripojiť do USB portu a je po problémoch.)

Na úvod stručne - dosť funkčné to je... Má to svoje muchy pravda, občas sa narazí na obmedzenia Androidu, alebo aplikácií ktoré boli v podstate robené pre telefón, takže na 22 palcovom monitore to nie je to pravé... Ale funkcia je to rozhodne zaujímavá, minimálne ako núdzové, alebo ultra prenosné riešenie ktoré je vždy po ruke je to fajn. A v každom prípade to hodne posúva využitie telefónu.

Samotné zistenia by som rozdelil tak trochu do blokov:

1. Zobrazenie (pripojenie monitora):

Toto hneď na začiatok, veď to je základ, to čo dostanem na obrazovke... Všetky testy prebiehali na pripojenom bežnom monitore 22 palcov s full-HD rozlíšením pripojenom pomocou HDMI a aj zvukovým vstupom (monitor má vlastné (mizerné) reproduktory). Tu bolo všetko bez problémov, po pripojení monitora prebehla akoby kalibrácia obrazu, potvrdil som (všetko bolo OK na prvý pohľad), a zobrazila sa úvodná obrazovka DeX. Obraz výborný, žiadny problém. Zvuk popíšem pri perifériách. Urobil som aj pokus pripojiť pomocou redukcie HDMI-VGA aj starší monitor 1366x768 cez VGA, to ale nefungovalo, toto zariadenie nie je podporované bola hláška (stretol som sa s takou už pri podobných pokusoch s tabletmi ktoré mali mikro HDMI výstup). Ale myslím že dnes monitor bez HDMI je k ničomu, a každý normálny monitor už HDMI má. Inak tá redukcia bola určite funkčná, lebo Intel NUC tak k starému VGA monitoru pripojím...

2. Periférie (pripojené cez USB k docku):

Pripojenie do siete pomocou Ethernet káblu som zatiaľ neskúšal. V mojom prípade to nie je dajako potrebné, ale chápem že občas kvôli bezpečnosti vo firmách je to jediné možné pripojenie. Koncovka tu na to je, nevidím problém, Android to zvláda vraj už dlhšie. A dokonca v Note9 je priamo v nastaveniach položka “Ethernet” !

A nakoniec to najdôležitejšie - aplikácie a ich správanie:

Rozdelil by som ich správanie na 3 typy:

  1. nespustí sa vôbec v režime DeX (dostanem hlášku že ju nie je možné spustiť v režime DeX, mám ju spustiť v telefóne), takže sa k nej v DeX-e nedostanem pohodlne, v tej chvíli je telefón zle ovládateľný keď ho obmedzujú káble (možnosť prepnúť režim z DeX-u na zrkadliť obraz display-a na chvíľu to vyrieši, ale škoda toho, nie vždy je to možné použiť...)
  2. ide iba ako malé okno - čiže len ako na display-i telefónu (Občas problém alebo minimálne škoda že nejde využiť danú apku na celý monitor, občas v pohode použiteľné... Záleží na konkrétnej aplikácii.). Takéto okno nejde zväčšiť ani zmenšiť, ale ide otočiť aspoň na ležato a na stojato. Má to aj výhodu – otvorím, vidím a mám k dispozícii naraz kľudne aj 3 či 4 aplikácie pekne poukladané na monitore... (UPDATE – toto sa po aktualizáciách zmenilo, v Samsung Labs aplikácii už je možnosť povoliť aby všetky aplikácie čo spustím išli roztiahnuť po novom na celú obrazovku! Ale iba na celú, alebo malé okno, rôzne medzi-veľkosti ako na ostatných aplikáciách nie sú podporované!)
  3. ide "korektne" - rozťahovať podľa potreby, aj na celú obrazovku - tu by som to ešte rozdelil na dve podskupiny, v týchto aplikáciách vždy ide aj meniť plynule veľkosť podľa potreby, takže dá sa s tým vždy dačo robiť :
    • aj ju vie využiť - dajme tomu sa pri väčšom okne rozdelí na dve časti ako na tablete či v telefóne na ležato, to naozaj zvýši praktickosť
    • alebo sa len roztiahne na celú obrazovku (a je tak v podstate zbytočne veľká občas, lebo nič viac ako zbytočne veľký text to neprinesie...). Takto funguje napríklad kalendár. Celkovo mám pocit z dlhodobého používania že najlepšie výsledky práce dosiahnem keď aplikácie používam roztiahnuté na plnú výšku a asi tak na polovicu šírky obrazovky... Môžem mať tak zároveň dve aplikácie plne k dispozícii. Samozrejme sú aj výnimky – napríklad pozeranie videa, obrázkov, PDF súborov (občas) tam je celá obrazovka jednoznačne plus.

K tomu dačo z praxe:

(nepreskúmal som úplne všetko, ale ako som už napísal v úvode - len čo ma napadlo, čo používam)

Čo ide výborne:

Čo sa vôbec nespustilo (zväčša špecifické veci):

Čo ide ako na malom display-i (iba v malom okne):

Aplikácie si dokonca pamätajú svoju veľkosť (a tuším aj polohu na obrazovke, aspoň v daný deň), takže keď ich otvorím neskôr tak sú tak ako naposledy, fajn...
Občas chýba pri používaní aplikácií to že nemám dotykové ovládanie (napríklad zoom v mapách...). Prípadne možnosti kreslenia perom. Celkovo mám dojem že DeX je super hlavne na tabletoch (DeX is also available on Samsung’s Galaxy Tab S4, Tab S5e, Tab S6, Tab S7), tie majú aj samé o sebe dosť veľkú obrazovku, no a k tomu pero. Ten DeX tam tak iba zlepšuje prácu s viacerými aplikáciami na obrazovke naraz (a samozrejme keď treba tak šup externý monitor).

Na tomto odkaze sú dolu na stránke dajaké oficiálne aplikácie ktoré korektne spolupracujú s DeX.

A ešte kapitola sama o sebe - aplikácie Office od Microsoft-u:

Myslím že toto si zaslúži samostatnú kapitolu, lebo práve v tomto bude kľúčová konkurenčná vlastnosť DeX-u...

A ako to funguje? No hneď na úvod info – plnohodnotnejšie (aplikácie) len s predplatným Office 365... Ale sú aj výnimky:
   - miesto funkcie DeX sa využije na telefóne funkcia zrkadlenie obrazu telefónu, potom to ide ako na telefóne - bez predplatného. Samozrejme to nemá tú pravú silu (len na celú obrazovku), možno keby som mal monitor čo ide otáčať a dal by som ho na stojáka... Inak prepínanie DeX/zrkadlenie display-a ide v pohode “za jazdy” buď v telefóne z hornej lišty alebo aj priamo na monitore v režime DeX v spodnej lište.
   - miesto aplikácií spustím webové aplikácie MS Office v prehliadači - aj toto má svoj diskomfort, dáta (súbory s ktorými pracujem) musia byť v cloude, nie v zariadení - občas to takto nevyhovuje. Pozor na nastavenie prehliadača - musí byť v režime "web pre počítače", alebo tak podobne (Opera, Firefox to zvládajú potom), lebo inak to nespustím. Možnosti tých web aplikácií sú ale potom asi rovnaké ako ich Android verzií.

Nepodarilo sa mi to naozaj nijako spustiť bez predplatného na veľkom monitore v režime DeX pomocou aplikácií. Samozrejme vždy to bude iba verzia pre Android - so všetkými svojimi obmedzeniami (menej funkcií). Ich fungovanie potom je absolútne v pohode, v podstate to tiež stačí používať na pol obrazovky, tá veľkosť stačí (a na druhej môžete mať otvorený dajaký PDF dokument s údajmi, alebo stránku v prehliadači, či spustené dajaké video aby pri práci lepšie ubiehal čas (a klesol výkon 😊 )).

Jedna (mega) nevýhoda – nedokážete otvoriť a spracovávať viaceré súbory rovnakého typu naraz! (Toto neplatí v prípade že pracujem s dokumetami v prehliadači ako píšem vyššie že to ide. Tam si otvorím dokumentov v oknách koľko chcem a teda posúva to možnosti práce v DeX-e zasa o kus vyššie! Samozrejme je nutné mať tieto dokumenty v tomto prípade OneDrive cloude. Čo ale maximálne odporúčam, lebo je to potom všetko super poprepájané... Začnete po ceste v telefóne, prídete domov, zapnete Word na PC, počkáte sekundu, a on si načíta aktuálne súbory na ktorých sa pracovalo, takže pekne hneď pokračujete.)

Jeden Word dokument, jeden Excel, jedna prezentácia a hotovo... To môže byť dakedy dosť limitujúce... Google aplikácie sa dokážu spustiť aj viac krát naraz. Otvorím aj viaceré „Word“ dokumenty naraz. Ono tento limit pociťujem častejšie, aj prehliadače by sa mi občas zišli mať otvorené dva, na každej pol obrazovke jeden. To ide čiastočne riešiť použitím dvoch prehliadačov, ale nie je to zrovna najpohodlnejšie... Zasa je to ale hlavne o tom kto to ako používa. A mimochodom - je tu aj kopa alternatív k MS Office aplikáciám - len tam nastáva sranda s kompatibilitou vytvorených dokumentov. Už som dávnejšie s týmto experimentoval... A stačil dokument s pár obrázkami a textom, dohromady na 4 strany, a už boli rozdiely v zakončovaní strán... Musím to dakde vyhrabať a spracovať na článok.
PS: Jeden variant by tu ešte bol ako mať dva Word či Excel dokumenty na obrazovke... Používať aj aplikáciu Microsoft Office, a aj tie jednotlivé - Word, Excel, PowerPoint. Potom dostanete na obrazovku aj dva dokumenty vedľa seba. Fungovalo to. Samozrejme všetko na jedno konto.

Ešte zopár dojmov ktoré nemajú samostatnú kategóriu:

Ešte dajaké testy ako inak využiť tento adaptér:

Riešenie bez monitora – USB C adaptér a len bežné periférie:

Funguje to ako na bežných telefónoch s podporou USB OTG... Aj s výhodami a nevýhodami. Taktiež ide normálne pripojiť externú klávesnicu pomocou apky External Keyboard Helper, takže aj QWERTZ rozloženie a normálne funkčná diakritika ako na PC... Na takto veľkom display-i vidím toho naozaj dosť, vo Worde (aj bez predplatného, lebo display je pod 10 palcov) sa na šírku pracuje fajn... Batéria ale mizne trochu tiež, aj keď menej razantne... Adaptér sa zahrieva v podstate rovnako ako keď spracovával aj obraz... Bude to chcieť pre dlhšiu prácu externý akupack... (čo nie je problém) Keď by človek potreboval iba dajme tomu originál veľkú PC klávesnicu kvôli rýchlosti písania tak ju asi bude lepšie pripojiť pomocou OTG redukcie jednoduchej (ktorá je k Note priamo v balení)... Adaptér nepoužívať, aj tak nie je využitá jeho hlavná funkcia – prenos obrazu... Skúsim aj toto – pripojím svoj aktívny USB HUB len pomocou OTG čka. Inak v tomto zapojení išiel zvuk rovnako ako pri DeX funkcii – do USB reproduktorov (teda iba do jedného, aj to občas po uspatí prestalo, no fakt o ničom), telefón hrať nechcel ani keď som USB reproduktory odpojil... A čo je divné tak aplikácia Smart Things sa nespúšťala aby som zmenil zvuk... Divné a škoda toho. Slúchadlá to istia...

Riešenie bez monitora – len s pomocou USB OTG redukcie:

Toto je už riešenie ktoré funguje aj na ostatných bežných Samsungoch a iných telefónoch s podporou USB OTG funkcie (aj starý Note 2 to zvládal, staršie Galaxy S modely tak isto). Správanie v podstate ako pri USB C adaptéry, klávesnica ide OK, bežné periférie taktiež. Zvuk cez jeden reproduktor USB, ale ak ho odpojím tak sa okamžite prepne korektne na reproduktory v telefóne a hrá teda telefón. No paráda, konečne normálne funkčný zvuk...
Spotreba energie (USB adaptér mal teraz u mňa vlastné napájanie) je taká normálna, ako keď telefón jednoducho pracuje (svieti display neustále). Tu len pozor – nemám ten telefón aj tak ako nabíjať, nemám kam dať ten napájací kábel... A len tak sa nenabíja cez tú OTG redukciu... Tak nakoniec ten USB C dok má dačo do seba aj v teréne – pomocou akupacku môžem mať v podstate neobmedzenú dobu práce a sám o sebe má 3xUSB a dokonca slot na kartu (napríklad z fotoaparátu). V súvislosti s týmto ma napadlo ako super by na toto bodla moja nová mini klávesnica – tá má totiž vlastný malý USB HUB, takže krásne ju napojím na telefón a do nej ešte tri periférie ak treba. Len tá spotreba potom... (Článok o klávesnici)

Záver:

Ako to zhrnúť... Je to už v podstate vylepšená (druhá) verzia DeX-u čo som ja skúšal, ale zmeny sú hlavne v tom že to ide aj bez originál adaptérov od Samsungu, funkčne asi žiadne výraznejšie (trochu predsa - počet aktívne spustených aplikácii so Samsung adaptérmi je 20, tu iba 5). Ešte sa vraj má podpora takéhoto “desktop režimu” objaviť natívne už v Androide 10 (Q), tak uvidím potom kam sa to posunie, prípadne kam to v tomto Androide ešte Samsung posunie (Note 9 by ho mal dostať). Potom sa to posunie aj v tom že ostatné aplikácie budú s tým snáď schopné fungovať... Ale už teraz je to funkcia na zamyslenie. Dačo to rozhodne prináša. Minimálne v núdzi je to zaujímavé použiť. Práca na veľkom monitore je na inej úrovni a výkon Note 9 je taký že to ide rovnako rýchlo a plynulo ako na “bežnom lacnom” počítači. Aj podpora základných periférií je OK. Najviac ma to fascinuje pri modeli S10e, kde z malého mobilu do vrecka urobíte naozaj slušný nástroj na prácu o ktorom sa vám dakedy ani nesnívalo...

Ale PC by som tým úplne nenahrádzal, Android má svoje obmedzenia... Ako som tu spomenul. Ale daktoré veci sa tam zasa vďaka aplikáciám robia ešte lepšie ako na PC (napríklad taká banka, pomocou aplikácie je to intuitívnejšie). Aj počet aktívnych aplikácií spustených je obmedzený na 5 (ale ako som už napísal to platí iba s mojim riešením , vraj s originál dokovacou Stanicou od Samsungu alebo s DeX Padom je to až 20!). Ale keď sa otvorí šiesta tak sa posledná len minimalizuje z obrazovky, inak sa nič nestane (a vyskočí o tom upozornenie). Minimalizovaných môže byť na lište a teda rýchlo po ruke aj viac... Prepínanie je jednoduché. A hlavne Android aplikácie nie sú na úrovni tých pre Windows (A nemusí to byť výkonná mašina, napríklad Excel aj Word pre PC je úplne inde a ide aj na slabom tablete s Win10...) V podstate aj cena je argument, taký malý Intel NUC stojí minimum, je to na nosenie krpaté a je to plnohodnotné PC, prípadne Intel Compute Stick s i3 procesorom, to má výkonu naozaj dosť a super malá vec ...(minimálne pre Office , Evernote, maily, kalendár a pod. Je to plne dostatočné)... Pravda ale Note 8 či S8 sa dajú na inzerát už tiež kúpiť dosť lacno – aj pod 300 Eur. Ale obrovská výhoda PC či tabletov s Win – Office programy – ich webové verzie (často dostatočné, na rovnakej úrovni ako Android verzie) idú zdarma, a to aj na veľkých monitoroch... Tak isto Evernote – aj na webe ide krásne a funkčne, ja ani nemám v PC ich aplikáciu, nepotrebujem ju (no ale v prehliadači pre Android to nefunguje...). Ale keby som náhodou doma nemal PC tak s týmto by som veru asi dosť dlho vydržal ako s núdzovou náhradou. A veľa ľuďom by to aj celkom stačilo.

Takže či to má zmysel je na posúdenie konkrétneho používateľa, podľa toho čo potrebuje... Ale keďže je to na tých vyšších Samsungoch zdarma a adaptér ide zohnať aj pod 30 Eur... Prečo to aspoň neskúsiť... Ešte jedna informácia z praxe - na Samsung DeX Pad-e alebo Samsung Dock sa telefón musí používať asi bez obalu, vraj tam s hrubým ochranným obalom nevlezie, nepôjde pripojiť do toho na pevno umiestneného konektora. Toto moje riešenie s tým problém nemalo, ja pripájam len kábel... Tiež výhoda občas. A to že tu nemám chladenie ako DeX kolíska mi nejako nevadí, telefón sa nehreje extrémne. Ale je to možno tým že som skúšal hlavne bežné aplikácie a nie prehrávanie videí a podobné grafický náročné veci, no a celé to išlo iba na fullHD monitore (u mňa pravda ani žiadna hra nebežala, tá by to asi zmenila).

PS: Tento článok nebol (celý) písaný na zariadení Samsung s DeX. Lebo tá nemožnosť zmeny Z/Y ma vážne obmedzovala... Ale hneď ako som to dokázal vyriešiť tak sa komfort práce zmenil o level inde... A celé DeX riešenie u mňa stúplo na hodne lepšiu úroveň, že fakt skvelá fičúra, až tak že aj škoda doma bežne zapínať PC (hlavne na konzumáciu obsahu), len keby to nemalo tie obmedzenia (pri práci). Aj dolu na obrázkoch je vidno že som na tomto článku mohol v pohode pracovať priamo na telefóne, aspoń som si hneď mohol v praxi overiť to o čom som písal. Vyskúšať aplikácie, a hneď si tie zistenia spísať.

Nové zistenia – 11/2019 (Samsung Labs):
V spodnej lište sa mi objavila ikonka „Samsung DeX Labs“ – a čo to umožňuje? Zaujímavú vec... Roztiahnuť cez celú obrazovku aj aplikácie ktoré doteraz išli iba v malom okne... To je zasa pokrok, lebo ich používanie sa potom rapídne zlepší... Stále ale zostávajú aplikácie ktoré absolútne nespustím v režime DeX (je ich ale minimum a sú to špecifické veci), takže stále to nie je 100% riešenie tento DeX... Ale práca s týmito aplikáciami ktoré idú teraz roztiahnuť je úplne iný level, to je oveľa lepšie množstvo viditeľných informácií teraz... Napríklad ezPDFReader na PDF dokumenty. Má to ale obmedzenia – nerozťahuje sa to občas dajako korektne, plné fungovanie je občas dobré iba ak to roztiahnem na celú obrazovku... Ale aj to je lepšie ako doteraz keď to bolo v malom okne. A dokonca nejde posun v dokumente skrolovaním kolečka myšou, musím používať šípky.

Nové zistenia (DeX + Windows PC):
Samsung už predstavil aj ďalšiu verziu – podpora DeX rozhrania aj pri pripojení telefónu k PC. Najskôr iba pre najnovšie obe varianty Note10, S10, ale už aj staršie S9 a Note 9 ako dostali aktualizáciu na Android 10 to majú. Má to výhody že ak potrebujete pracovať s dajakou konkrétnou aplikáciou z telefónu na veľkom monitore tak nemusíte prekáblovávať dok, ale telefón jednoducho pripojíte k PC a pomocou doinštalovaného programu v PC sa DeX spusti na monitore PC či display-i notebooku. A zároveň môžete premiestňovať súbory medzi PC a telefónom (išlo to z PC do telefónu, neviem ako naopak...) . Myslím že je to zasa o stupeň lepšie... V tomto externom článku na mobilenet.cz je o tom viac (ja som to vyskúšal iba na krátko či to naozaj funguje...).
Ale klávesnicu si musím dopredu prepnúť aj pri tomto režime, inak mi nepôjde korektne písanie diakritiky!

Keyboard Dock USB C HUB

Ešte pridávam odkaz na iné, podobné, ale ešte zaujímavejšie (aj drahšie) riešenie na cesty - "USB C dokovacia klávesnica": Keyboard Dock USB C HUB Multi USB 3.0 HDMI Adapter. Cena tesne nad 100 Eur, ale má to aj HDMI a VGA výstup + taktiež sieťový konektor RJ-45. Kto vie či by som cez ten VGA výstup pripojil monitor keď redukcie HDMI/VGA nešli (ale tu je asi na to vlastná elektronika)... Inak zostava tohoto i-Tec adaptéra + menšej klávesnice Raspberry (napríklad) k tomu vyjde lacnejšie, a klávesnicu môžem meniť samotnú potom ak treba. Kto vie aká je mechanická kvalita tej klávesnice.

A na záver - ako to vyzerá v praxi na monitore ukazujú obrázky dolu.
Asi najvhodnejšie rozhranie pre prácu - dve aplikácie pekne vedľa seba ( prípadne + tretia menšia – v tomto prípade YouTube – aby fungovalo prehrávanie videí, v podstate na pozadí, keď chcem iba počúvať pri práci hlavne) ... Tá YouTube aplikácia môže aj úplne zmiznúť prekrytím inej apky, prehrávanie sa nepreruší (jedine ak by sa jedna z aplikácii roztiahla úplne na celu obrazovku, na to pozor(!), vtedy sa prerušia všetky aplikácie na pozadí). A spodná lišta (ktorá je naozaj výborne vymyslená) je trvale viditeľná. Používať jednu aplikáciu roztiahnutú na celú obrazovku nemá moc zmysel, jednak keď je na popredí tak uspí všetky ostatné spustené apky, a asi okrem obrázkov, možno PDF a videí nikdy nemala zmysel tak veľká plocha... Vo Worde sa pracovalo fajn aj na pol obrazovky.

DeX obrazovka 1 DeX obrazovka 2