Prečo tento článok vznikol?
Dlho som zháňal dajakú malú klávesnicu na cesty, ktorá v pohode vojde do batohu. A keď treba, tak si ju pripojím k telefónu, či tabletu (8 alebo 10 palcov) a môžem relatívne pohodlne písať viac textu kdekoľvek. Nie dajaká extra mini (do vrecka), ale taká, aby to bolo potom "skoro ako na PC za stolom". Čiže do úvahy prichádzalo dačo čo je cca to isté ako klasická klávesnica, a aby to bolo menšie (kratšie, nech to netrčí z batohu), tak dačo akoby bez tej numerickej časti. Pripojenie som dajako neriešil, či Bluetooth, či USB, všetky majú dajaké pre a proti. A ja môžem využiť oba spôsoby.
Čo som skúsil na začiatok
Najskôr som za rozumnú cenu zohnal Bluetooh klávesnicu - Evolveo WK26W (cca 17 Eur). Samotná klávesnica fajn, asi takú som potreboval. Ale, boli tu dajaké "komplikácie":
- Už len to spárovať bola sranda, musel som na nete pohľadať radu ako na to. Hlavne pri Android zariadení. (inak to bolo pre Android, inak pre Win PC) To je OK, to som zvládol. Lenže ona nemala rada keď sa prehadzovali zariadenia... Občas ju bolo treba komplikovane pripájať, ba dokonca až nanovo párovať. (rovnaké problémy riešili všetci ostatní čo ju potrebovali prehadzovať)
- Po čase sa "zbláznila" - náhodne sa vypísalo viacero znakov ktorý som posledný stlačil. (rovnaké problémy sa riešili po všetkých fórach, rada o "resete" nepomáhala, a ani mne nepomohla...) To sa nedalo v podstate používať keď miesto slova “mesto” máte “meestooo” a podobne.
Takže na Bluetooth klávesnice som dajako zanevrel. (možno iné by aj fungovali, ale ako som čítal občas v diskusiách tak podobne problémy mali sem tam aj iné modely, aj od iných výrobcov, no a pri cene od 35 do 50 Eur sa mi to nechcelo ani skúšať už) Ale napadlo mi že by som ju prerobil prípadne na USB keď sa na nej inak dobre písalo... No nenašiel som na to jasný návod. Tak som pozeral po dajakých klávesniciach s USB pripojením a podobnej veľkosti (aj na Aliexpress). Ale problém občas bývalo nie 100% rovnaké rozloženie ako na tej veľkej na PC, tak ma to odrádzalo aj skúšať. A samozrejme - nevedel som aká to bude kvalita. (Mám taký univerzálny obal na tablet, aj s USB klávesnicou, a tá klávesnica tam nie je nič moc. Ani rozloženie kláves, ani samotné ich stláčanie.)
Našiel som ideálne riešenie?
Až som raz náhodou narazil na túto „farebnú“ klávesnicu (existuje aj "klasický" čierny variant) - oficiálny názov:
Raspberry Pi klávesnica, UK, USB, malinová/biela
Náhodou preto, lebo je to asi mechanicky rovnaká klávesnica ako teraz predstavujú na novom mini PC na platforme Raspberry Pi , no a ako som o ňom dačo hľadal na nete tak na mňa vyskočila aj táto samotná klávesnica.
Mimochodom - to Raspberry je
šikovná vec za cca 100 Eur, akurát to nemá tuším 3,5mm Jack – zvukový výstup, treba to inak
vyriešiť,
ale
ide to asi (zdroj týchto informácií je z
videa s predstavením tohto
zariadenia):
„Najväčší problém je v tom, že to nemá konektor na zvukový
výstup.
Dá sa pripojiť reprák cez
bluetooth, ale niektoré apky a bohužiaľ aj prehliadač chromium majú zvuk nasmerovaný na pôvodný
výstup
na ktorom ma RPI 4 Jack konektor. Presmerovanie si vyžaduje dosť experimentovania.“
Obrázky na ktorých je viditeľné rozloženie kláves oboch tu spomenutých klávesníc. To základné znakové rozloženie na písanie je v podstate rovnaké...:


Pozeral som na ňu, vyzerala na 99 % rovnako ako tá Evolveo čo som mal... (a na ktorej sa vcelku dobre písalo po stránke rozloženia a mechaniky). Pripojenie USB, OK, to chcem, nebudem riešiť batérie napájania napríklad (USB pripojenie je v mojom prípade v pohode možné aj na telefóne)... A vraj to má v sebe aj mini USB HUB, no ešte lepšie, 3 USB čka sa hodia, dám tam myš aj kľúč ak treba... Keďže klávesnica inak obsahovala normálne klávesy, ako má aj klávesnica k PC, tak to teda za cenu 23 Eur určite vyskúšam... A keď som našiel obchod, aj tu na SK, čo to ponúka, tak som ju hneď objednal - na fuego.sk...
Raspberry mini klávesnica v praxi
Dorazila do troch dní. (našťastie v piatok som ju mal aby sa dala cez víkend testovať...) A hneď som to doma preskúšal na čom sa dalo. Všetko fungovalo a funguje ako sa dalo čakať. Ako na mojom malom tablete s Windows 10, tak aj na telefóne s Androidom (Galaxy S7 - pomocou External Keyboard Helper aplikácie píšem ako na PC - diakritika, klávesové skratky ako na PC). Takže som spokojný. Aj funkcia USB HUB je funkčná, pripojil som myš (cez Bluetooth adaptér), pokusne aj kľúč, všetko išlo. Rýchlosti kľúča som neskúšal, ale to je mi jedno, aj USB 2.0 stačí na tých par vecí a občas. (Android má výhodu práce na pozadí - ak dačo veľké kopírujem tak X-plore aplikácia to spracováva pekne sama na pozadí, a ja môžem ďalej robiť čo chcem. Ešte to pri úspešnom ukončení aj oznámi.)
Takže ak dakto zháňa dajakú podobne prenosnú klávesnicu , a USB pripojenie nie je prekážkou, odporúčam toto riešenie aspoň vyskúšať... V dnešnej dobe aj telefóny stíhajú hodne práce, a keď k nim človek pripojí lepšiu klávesnicu, zistí že ani notebook nie je treba občas nosiť so sebou. Alebo v kombinácii s malým tabletom je fajn. Klávesnica možno nie je absolútne najlepšia, ale je zaujímavá, hlavne tým integrovaným USB HUB-om...
Parametre sú v popise na oficiálnej stránke produktu. Rozmery (ako pozerám nikde nie sú uvedené) sú cca 286x121mm.
(Detailné obrázky - porty a stavové LED diódy.)


Vlastnosti v skratke čo mi napadli (+ aj -):
- má rozumnú veľkost - dobrý kompromis aby vošla do batohu a obstojne sa na nej písalo
- rozloženie je 99% rovnaké ako má originál PC klávesnica (časť so základnými písmenami 100%)
- USB pripojenie - žiadne problémy so spojením medzi klávesnicou a zariadením - na čo kliknem, to hneď dostanem na display (pozor na podporu USB Host -OTG pri daktorých telefónoch...)
- USB je "iba" verzia 2.0, či to je dajako moc obmedzujúce to je individuálne, myš to zvláda v pohode, kopírovanie pár megabajtových fotografií, či bežných dokumentov /z pripojenýčh USB kľúčov/ je bez problémov. Filmy a objemné videá už budú chvíľu trvať. Nič menej - ani samotná rýchlosť daktorých /hlavne starších/ USB kľúčov nie je závratná... Samozrejme vždy ide využiť klávesnicu samostatne a na prenos údajov z karty a podobne použiť dajaký originál HUB (hlavne pri zariadeniach s USB C to bude citeľne lepšie potom). Ide o to čo s tým kto potrebuje robiť.
- má aj stavové diódy - Caps Lock, Num Lock, Scroll Lock, ale inak nesvieti nič ako sa zapne
- zvýšená zadná časť - jednak je to (mierne ergonomicky) pohodlnejšie na písanie, a hlavne tam v pohode vojdú tie USB káble a koncovky prídavných periférií ktoré idú pripojiť
- samotný prípojný kábel ide odpojiť (OK, nezavadzia pri prenose), koncovka je mikro USB, to dnes už nič moc nie je, ale v pohode, kábel je aj v balení (pekný ružový ako zadná časť klávesnice... 🙂)
- rozloženie kláves je anglické, aj popis kláves teda anglický (dajú sa objednať aj iné jazyky, slovenský ale nie je v ponuke), ale v pohode, ja viem kde sú aké SK znaky... (a možno by sa dali aj popisky zohnať, pasovali by aj tie pre Evolveo, pre tú sa veru možno robia)
- samotné stláčanie kláves nie je možno TOP, chce to trochu zvyku, ale stlačenie je isté, a ide hlavne o to že sa v teréne alebo mimo PC pohodlnejšie na tie klávesy triafa ako na malej dotykovej klávesnici na display-i telefónu...
- neobsahuje ale ovládanie multimédií napríklad (tá Evolveo
to
mala, no na písanie k mobilu či tabletu to dajako extra nepotrebujem...). Ale aj to som časom (pre
počítač) vyriešil - keďže aj moja nová, veľká klávenica ich nemala, tak som aspoň hlasitosť
namapoval na F7 /
F8 + WIN (na tejto klávesnici +
) a hotovo...
- aj všetky funkčné klávesy čo treba na Windows tu sú (F1 - F12, Tab, Ctrl, Alt, ESC, ba aj
PrintScreen),
čiže aj keď je oficiálne
určená pre Raspberry, tak ide plnohodnotne používať aj s Win zariadeniami, akurát na klávese miesto
znaku
je tu
(malina)...
- ako pri väčšine menších klávesníc je tu časť funkcií ovládaná pomocou "Fn" tlačidla, čo je v pohode, je to jednoducho vlastnosť týchto typov klávesníc
- existuje biely (+ ružový), ale aj klasickejší čierny variant (aj keď v obchode kde som ju kupoval čiernu nemali...)
- samostatnú numerickú časť tu taktiež nemáme, je to pravda daň za celkovú veľkosť. Ale vlastne - keďže je tu ten USB HUB, tak by sa kľudne dala k tejto klávesnici pripájať aj taká malá externá numerická klávesnica ak treba na cestách často čísla...

Ešte pridávam odkaz na iné, podobné, ale ešte zaujímavejšie (aj drahšie) riešenie na cesty - "USB C dokovacia klávesnica": Keyboard Dock USB C HUB Multi USB 3.0 HDMI Adapter. Cena tesne nad 100 Eur, ale má to aj HDMI alebo VGA výstup a teda napríklad na Samsung zariadeniach s podporou DEX to ide pripojiť aj k TV táto zostava... A sieťový konektor RJ-45 tiež nemusí byť na zahodenie. Len je otázna kvalita samotnej klávesnice. Neviem či nie je lepšie riešenie táto Raspberry klávesnica a extra USB C adpatér k nej (cca 23 + 30 Eur)...
Záver
Tento článok bol (skoro celý) napísaný na tu predstavenej klávesnici... Keby ste chceli mať predstavu ako sa vám na nej bude fyzicky písať, tak stačí so dostať k už spomenutej Bluetooth klávesnici Evolveo (tá klávesnica sa tu bežne predáva), je to pocitovo presne také isté písanie... Akurát vám to nepridáva písmenká navyše pravda, takže táto funguje na 100%.
Klávesnicu som zapojil kvôli testovaniu do mojej normálnej domácej zostavy, no a po čase (ako som si zvykol na ten mierne iný zdvih) môžem povedať že na bežné písanie "v teréne" bude naozaj dobrá... Dokážem s ňou fungovať aj doma tak normálne (ak by som inú veľkú nemal), v podstate bez obmedzení. Potvrdil som si to aj na týždennej služobke, kde som mal iba túto klávesnicu a v pohode som si tam po večeroch prepisoval poznámky.
Ono si ešte je treba uvedomiť aj cenu danej klávesnice. Za kvalitné Bluetooth klávesnice človek zaplatí aspoň 2 krát toľko, ba skôr ešte viac... Lacnejšie nemusia (a nebudú) fungovať "poriadne". Za takúto cenu jednoducho nezoženiem nič poriadne a určite nie nič lepšie.
Aktualizácia skúseností:
Nechal som klávesnicu otestovať "profi pisateľkám" (Obchodná akadémia - strojopis...). Na prvý pokus im to išlo na nej dobre. Pocitovo je to vraj v pohode, asi ako klávesnica na notebooku. Písmená sa nezasekávali, citlivosť akurát. Dala by sa úplne normálne používať. A myslím že ako by ju používali dlhšie, a zvykli by si na ten pocit písania viac, tak by to bolo len lepšie. (skutočne som videl že ani preklepov nebolo moc na to že ju mali v rukách úplne prvý krát a dosť krátko)