icstick.jpg

Intel Compute Stick

(Krabička s Intel Atom Z3735F + 2GB RAM/32GB ROM)

(aktuálnosť článku – rok 2018)
Návrat na hlavnú stránku.

Prečo tento článok vznikol?

Toto zaujímavé zariadenie („PC“) som kúpil ako "krabičku - prehrávač" k TV ktorá síce je Smart , ale celkovo tam tie Smart funkcie fungujú nejako biedne – spustiť tam YouTube video trvá neskutočne dlho a občas sa to ani nepodarilo, a celé to je nepohodlné. (YouTube aplikácia dokonca po čase zmizla úplne!) Okrem toho Sony nemá v sebe veľa kodekov na prehrávanie videí a tak mi množstvo videí nešlo spustiť priamo z USB kľúča. Prípadne podpora titulkov je biedna , zobrazujú sa zlým písmom a s problémami so slovenskými znakmi.
Tento konkrétny typ zariadenia som používal.

Mal som predstavu čo dokážu tieto malé krabičky na platforme Intel Atom a vedel som že ako jednoduchý prehrávač videa je to v pohode (aj tak najčastejšie mám HD, tá kvalita stačí, musím pochváliť ľudí v Sony lebo TV prehráva a teda aj dopočítava HD videá na full HD rozlíšenie naozaj krásne). No a keď sa objavila táto hračka na inzeráte dostatočne blízko a lacno tak som ju kúpil na skúšku. (bola otázka času kedy prestane niekomu stačiť a bude sa jej lacno chcieť zbaviť, malý disk vyžaduje trochu starostlivosti a častejšie čistenie)

icstick.jpg

Na obrázku je zostava s ktorou to má zmysel pripájať k TV. Samozrejme USB HUB a cez HDMI (odporúčam predlžovačku) – ide aj zvuk. Neskôr som to doplnil o USB WiFi modul (lacnejší pod 10 Eur), vstavaná anténa je totálne na nič...

Na spoľahlivé fungovanie odporúčam aspoň jednoduchý USB HUB (dodávaná 2A nabíjačka utiahne samotné PC a aj bežne periférie, teda hlavne klávesnicu , myš či USB kľúč v HUB-e). Máte tým pádom po starostiach kam čo pripojiť (a hlavne je kam pripojiť hocikedy USB kľúč čo bude asi najčastejšie médium na filmy). Aktívny USB HUB bude len +. Ďalej poriadne dlhý kábel HDMI – aby sa oddialilo PC od TV (zariadenie napojené priamo v TV má neskutočne zhoršený príjem Wi-Fi práve kvôli TV a jej tieneniu). A samozrejme hodí sa aj nejaká SD karta (naformátovať na NTFS!) keďže je tam na to slot (ale ak sa používajú hlavne kľúče tak to nie je podmienka, normálne je na dáta asi 9 - 16GB miesta na disku C podľa toho aký bordel naťahali aktualizácie). Klávesnica a myš na ovládanie je samozrejme tiež treba – ja mám Wireless sadu od Hama za pár Eur kde na jeden vysielač/prijímač v USB čku idú obe zariadenia, na tieto účely OK. Zaujímavá možnosť je aj využitie telefónu ako v podstate diaľkového ovládania – píšem o tom ďalej. Na prehrávanie videí som doinštaloval iba VLC prehrávač (prehral zatiaľ všetko, aj DVD formát, kodeky má v sebe) a Firefox prehliadač (YouTube spúšťam priamo tam, ale stačí na to aj EDGE ktorý je už predinštalovaný) . Na začiatok odporúčam prečistenie celého zariadenia – nainštalovať CCleaner – ten odinštaluje všetko čo nepotrebujete – aj systémové veci ako je pošta a pod. a dokáže zakázať spúšťanie nepotrebných vecí pri štarte – odmenou vám bude ľahší chod celého PC a spotreba 800MB RAM v kľude. Takto pripravené zariadenie si môžete plne užívať ako poslabšie PC ktoré pripojíte k hocakému TV s HDMI vstupom (ba aj k starému monitoru s VGA – o tom ďalej).

(V obchode integrovanom vo Windows 10 som našiel aj možnosť nainštalovať a stiahnuť KODI – to by mala byť nejaká aplikácia ktorá urobí z tohto PC v podstate Video prehrávač či skôr multimediálne centrum, chvália to , ale neskúšal som...)

Vlastnosti v skratke:

Plusy:

Mínusy:

A ešte zopár iných riešení ako túto hračku použiť:

POZOR - už je na trhu nová generácia s M3 a M5 procesormi. Zvládajú aj 4K video. Celkovo sú minimálne o 100% výkonnejšie a vďaka 4GB RAM a 64GB HDD celkovo použiteľnejšie. Majú dokonca aj USB 3.0 zbernicu a celkovo tak 3 USB 3 vstupy. Ich výkon je na úrovni cca lacných úsporných procesorov Pentium alebo dokonca základných úsporných i3! Ale mínusy zrejme zostávajú - hučí ventilátor a slabé WiFi antény určite tiež... Cena 350 EUR nie je zrovna málo za takúto krabičku ktorá sa nedá upgradovať a opravovať! Predpokladám ale že na bežné veci budú fajn a s fullHD videom na full HD TV si poradia úplne na pohodu... Hry ale tak isto nie, výkon tej integrovanej grafiky je o dosť menší ako napríklad tej ktorá je integrovaná čo i len v i3-7100 procesore... Myslím že lepšie riešenie by bola mini PC krabička za cca 250 Eur s Intel Atom, 4GB RAM a SSD diskom ako je tu na obrázku. Tiež je to pasívne chladené, takže úplne tiché...

Zotac Z-box Zotac Z-box

POZNATKY Z PRAXE:

Požičal som toto mini PC kolegovi ktorému odišlo obstarožné PC. Nepotreboval nič, iba internet (použil káblové pripojenie pomocou redukcie RJ45/USB - a to mám iba starú s USB 1.1) a Office aby mohol doma riešiť bežné veci do roboty, pre život (banka) a tak. Aj monitor pripojil pomocou redukcie HDMI/VGA cez VGA (zrejme iba nejaký HD). Tak čakám aké poznatky donesie, či to je vhodné pre bežného užívateľa... Výkon by mu stačiť mal.

Tak aj on pociťoval že je to pomalšie zariadenie. Ale keď sa nad tým nezamýšľal ale iba si niečo pozrel na nete a tak, tak stačilo to, fungovalo to „v pohode“. Najviac potešilo že tam ide Office v pohode a na internete vybaví banku a tak, v podstate bol rád že to fungovalo a stačilo to. A hlavne ho prekvapil úplne tichý chod oproti veľkej krabici. Ako hlavné PC je to málo, ale ako náhrada viac ako dobré riešenie...

Pokusne som toto PC chvíľu používal s full HD monitorom pripojeným pomocou HDMI kábla na ten originál výstup, výkon akoby narástol, utiahlo to aj full HD video z YouTube. Prekvapivé.... Dlhodobo dokážem udržať obsadenie disku tak že 16Gb je voľných (po prečistení), to je v pohode na používanie a dokonca aj veľké aktualizácie systému. Bolo by vhodné dať tam dajakú 32GB kartu na trvalo. Myslím že za 70 Eur to nebola vôbec zlá kúpa, naozaj je to skvelé náhradné PC keď iné nie je po ruke. K TV sa mi to ale prestáva páčiť kvôli tomu strašne pískajúcemu chladeniu – je to počuť viac ako by bolo vhodné... Hlavne pri fullHD videách (procesor nad 50%). Asi by bolo vhodnejšie kúpiť slabý a lacný Zotac alebo Intel NUC s podporou 4K videa (J3455 procesor, 4GB RAM a SSD 120GB) - ten som testoval a prekvapil ma veľmi pozitívne... Toto beriem len ako super lacnú náhradu PC na občasné použitie, prípadne skvelú vec na internát pre študentov - Office úplne perfektne a prenáša sa to ako nič... (Adaptér stačí aj ten čo máte na nabíjanie mobilu)

Posledne som PC požičal inému kolegovi, ten je po dávnejších skúsenostiach s chabým notebookom až príjemne prekvapený ako to fajn ide... Je plne spokojný že čo to dokáže... (rozhodne to od tak malej krabičky nečakal) - YouTube mu teraz na TV funguje, prehliadač to má, stačí mu...