Prečo tento článok vznikol?
Toto zaujímavé zariadenie („PC“) som kúpil ako "krabičku - prehrávač" k TV ktorá síce je Smart , ale
celkovo tam
tie Smart funkcie fungujú nejako biedne – spustiť tam YouTube video trvá neskutočne dlho a občas sa to
ani
nepodarilo, a celé to je nepohodlné. (YouTube aplikácia dokonca po čase zmizla úplne!) Okrem toho Sony
nemá v
sebe veľa kodekov na prehrávanie videí a tak mi množstvo videí nešlo spustiť priamo z USB kľúča.
Prípadne
podpora titulkov je biedna , zobrazujú sa zlým písmom a s problémami so slovenskými znakmi.
Tento konkrétny typ zariadenia som používal.
Mal som predstavu čo dokážu tieto malé krabičky na platforme Intel Atom a vedel som že ako jednoduchý prehrávač videa je to v pohode (aj tak najčastejšie mám HD, tá kvalita stačí, musím pochváliť ľudí v Sony lebo TV prehráva a teda aj dopočítava HD videá na full HD rozlíšenie naozaj krásne). No a keď sa objavila táto hračka na inzeráte dostatočne blízko a lacno tak som ju kúpil na skúšku. (bola otázka času kedy prestane niekomu stačiť a bude sa jej lacno chcieť zbaviť, malý disk vyžaduje trochu starostlivosti a častejšie čistenie)

Na obrázku je zostava s ktorou to má zmysel pripájať k TV. Samozrejme USB HUB a cez HDMI (odporúčam predlžovačku) – ide aj zvuk. Neskôr som to doplnil o USB WiFi modul (lacnejší pod 10 Eur), vstavaná anténa je totálne na nič...
Na spoľahlivé fungovanie odporúčam aspoň jednoduchý USB HUB (dodávaná 2A nabíjačka utiahne samotné PC a aj bežne periférie, teda hlavne klávesnicu , myš či USB kľúč v HUB-e). Máte tým pádom po starostiach kam čo pripojiť (a hlavne je kam pripojiť hocikedy USB kľúč čo bude asi najčastejšie médium na filmy). Aktívny USB HUB bude len +. Ďalej poriadne dlhý kábel HDMI – aby sa oddialilo PC od TV (zariadenie napojené priamo v TV má neskutočne zhoršený príjem Wi-Fi práve kvôli TV a jej tieneniu). A samozrejme hodí sa aj nejaká SD karta (naformátovať na NTFS!) keďže je tam na to slot (ale ak sa používajú hlavne kľúče tak to nie je podmienka, normálne je na dáta asi 9 - 16GB miesta na disku C podľa toho aký bordel naťahali aktualizácie). Klávesnica a myš na ovládanie je samozrejme tiež treba – ja mám Wireless sadu od Hama za pár Eur kde na jeden vysielač/prijímač v USB čku idú obe zariadenia, na tieto účely OK. Zaujímavá možnosť je aj využitie telefónu ako v podstate diaľkového ovládania – píšem o tom ďalej. Na prehrávanie videí som doinštaloval iba VLC prehrávač (prehral zatiaľ všetko, aj DVD formát, kodeky má v sebe) a Firefox prehliadač (YouTube spúšťam priamo tam, ale stačí na to aj EDGE ktorý je už predinštalovaný) . Na začiatok odporúčam prečistenie celého zariadenia – nainštalovať CCleaner – ten odinštaluje všetko čo nepotrebujete – aj systémové veci ako je pošta a pod. a dokáže zakázať spúšťanie nepotrebných vecí pri štarte – odmenou vám bude ľahší chod celého PC a spotreba 800MB RAM v kľude. Takto pripravené zariadenie si môžete plne užívať ako poslabšie PC ktoré pripojíte k hocakému TV s HDMI vstupom (ba aj k starému monitoru s VGA – o tom ďalej).
(V obchode integrovanom vo Windows 10 som našiel aj možnosť nainštalovať a stiahnuť KODI – to by mala byť nejaká aplikácia ktorá urobí z tohto PC v podstate Video prehrávač či skôr multimediálne centrum, chvália to , ale neskúšal som...)
Vlastnosti v skratke:
Plusy:
- plnohodnotné PC – aj keď nie tak výkonné ,ale urobíte na tom dosť vecí, nie len prehrávanie videa... (Office do školy bez problému, plnohodnotný internet priamo v obývačke – sám si napríklad stiahne filmy, prehrávanie YouTube...). Hodí sa to aj ako záložné PC keď iné nie je doma po ruke. Má to výkon v podstate ako starší notebook. Zvládne aj všetky periférie ako PC, akurát tie náročnejšie na odber ako externé HDD vyžadujú HUB s vlastným napájaním... Zvládne to aj špecifické veci kde je potrebný Windows ako je flashovanie telefónov, či formátovanie diskov. Jediné obmedzenia sú hry a renderovanie videí či náročná úprava fotiek kde je treba "hrubý" výkon procesoru či grafiky a hlavne veľa RAM pamäte.
- prehrá to bez problémov rôzne video formáty – všetko sa dá doinštalovať, VLC skvelo podporuje aj slovenské titulky, výborne čitateľné (a zrejme to ešte pôjde aj nastaviť) a plná podpora slovenských znakov. +pripojíte k tomu čokoľvek ako k bežnému PC (ak je USB HUB a teda dostatok portov). Tlačiarne, skenery, disky.
- vytiahnete z vrecka krabičku a máte v ruke počítač... Nie ako dakedy že prenášate celú skriňu...
Mínusy:
- plnohodnotné PC – ako je to plus ,tak je to v niektorých veciach aj mínus zároveň – aktualizácie systému ktoré sú v takomto zariadení skôr na oštaru, prílišná zložitosť celého systému (nevadí užívateľom ktorí sú v PC ako doma, ale bežnému užívateľovi čo si chce pozrieť film to vadí, napríklad aj dlhší štart).
- vetrák - je neskutočne počuť pokiaľ máte zariadenie pri sebe... Rozbieha sa v podstate čoskoro po tom ako niečo robíte – očividne je tam minimálne chladenie (nie je na chladič miesto kvôli celkovej veľkosti) a vetrák to celé musí zariadiť. Aj pri kľude sa sem tam na chvíľu spustí, naozaj ide skoro stále a mám pocit že ako je zariadenie staršie tak hučí viac... Už je to počuť aj pri videách. Lepšie by bolo keby to bolo chladené ako tablety – poriadnym chladičom a bez vetráku.
- príjem WiFi – asi to nie len tienenie TV zhoršuje, podľa mňa sú tam mizerné antény a treba zariadenie umiestniť čo najvhodnejšie aby malo „prístup“ k WiFi signálu. Tu sa práve osvedčilo pripojenie k TV pomocou HDMI predlžovačky a zariadenie si môžete prekladať kam chcete... Dá sa to riešiť aj externým Wi-Fi modulom do USB, prípadne USB Ethernet modulom a káblom. Alebo (núdzovo) pripojeným telefónom cez USB a zdieľaním jeho WiFi pripojenia. Úplne ideálne by bolo keby bola možnosť pripojiť k tomuto zariadeniu externú anténu, bohužiaľ nie je tu na ňu vstup (ale iní výrobcovia robia také krabičky kde vstup je)... Po dlhších skúsenostiach odporúčam jednoznačne kúpu USB WiFi modulu...
- celkový výkon – toto bude mínus iba ak máte záujem pozerať náročné full HD filmy, prípadne to využívať ako naozajstné PC, inak to funguje v pohode... Full HD na Full HD monitore (TV) už môže mierne sekať... Dá sa to vraj ešte dotiahnuť inými kodekmi a pod. ale to som neskúšal, nepotrebujem to. YouTube ide v pohode (najviac som používal 720p...). Online TV vysielanie zvláda ale lepšie EDGE prehliadač. Ak je zostava pripojená k iba HD monitoru či TV tak ide lepšie, menej sa to hreje a celé je to na oko rýchlejšie a to pri každej činnosti , nie iba pri filmoch. Ak to chcete ako núdzové pracovné PC tak Ideálny by bol monitor cca 1600x1040 a podobne (niečo medzi HD a full HD).
- -32GB HDD a 2GB RAM nie sú veľa, ale na základnú prácu to na dobre prečistenom Stick-u v pohode stačí. Väčšie riziko je 32GB ROM... K dispozícii je iba cca 27 a po tom čo sa tam všetko nainštaluje zostane tak 16 GB (po aktualizáciách to klesne aj na 9 občas kým to vyčistím)... To je už na hrane, dá sa to naozaj ľahko zaplniť... Treba často využívať aplikáciu Čistenie disku (aj vymazať systémové súbory!), lebo aj aktualizácie si tam ukladajú kopu bordelu. A samozrejme si dať aspoň nejakú SD kartu do toho slotu keď tam už je, nech sa napríklad stiahnuté súbory ukladajú rovno tam. RAM stačí, len treba robiť vždy čo najmenej činností naraz (prehrávanie YouTube videa v prehliadači a k tomu ešte pár otvorených okien znamená jej plné vyťaženie!).
A ešte zopár iných riešení ako túto hračku použiť:
- Videovýstup (a hlavne zvuk) je iba cez HDMI. To môže byť problém pri starých monitoroch s VGA...
Redukcie HDMI
VGA sú drahšie (treba tam aj nejakú elektroniku na prevod z digitálneho do analógového formátu,
nebude
to len
káblový prepoj...) a nie všetky vraj fungujú. Ja som toto dokázal pripojiť napríklad cez VGA Display
adaptér –
zariadenie pripojené k USB portu ktoré zobrazí obsah obrazovky na druhý monitor. Bohužiaľ takto
nepôjde
preniesť
zvuk... Pokiaľ nepripojíte túto krabičku cez HDMI na zariadenie ktoré má aj vlastný zvuk (TV, či
monitor
s
reproduktormi) tak zvuk z nej vytiahnete iba pomocou USB zvukovej karty... To je riziko keďže ste
pripojili na
USB už myš, klávesnicu, monitor pomocou adaptéru a tak je riziko že zvuk bude sekať (prípadne skôr
seká
klávesnica alebo myš)... Už ovládanie myši seká pri náročnejších videách kedy je ten USB port už
riadne
vyťažený
! Škoda že nemá Jack so zvukovým výstupom ako majú tablety...
Posledné zistenia – riskol som to a kúpil som redukciu HDMI-VGA. Pripojím tak toto mini PC k hocakému starému monitoru – obraz v pohode a vďaka tomu že monitor je iba HD tak aj zostava pracuje pocitovo hladšie. HD video z YouTube na full obrazovke a záťaž procesora iba tesne nad 50%. USB HUB dotiahne teraz zvuk a ostatné veci už v pohode... A ešte som zistil že sú aj redukcie HDMI/VGA s výstupom zvuku na 3,5mm Jack konektor, to by potom išlo aj zvuk vytiahnuť do aktívnych reproduktorov v pohode... A zabudol som na možnosť pripojiť zvuk pomocou Bluetooth, aj to by šlo... Veď je tam integrované... - USB vstupy – všade sa človek dočíta že toto zariadenie má iba jeden USB vstup... To je pravda , má jeden mikro USB na napájanie a jeden USB na periférie, ale... Náhodným pokusom som zistil že aj ten mikro USB konektor podporuje aj dáta... Využiť to ale nie je také jednoduché , treba na to upraviť kabeláž. Dátový kábel s odbočkou na napájanie pripojiť do mikro USB čka a to pripojiť k USB hubu a do nabíjačky. Takto zostane to veľké USB-čko voľné... Aj keď v tomto prípade je to asi zbytočné keďže je pripojený USB hub, ale je dobré vedieť že to funguje – môže sa to zísť. Neviem či sú tie zbernice prepojené vzájomne, potom by ich celková priepustnosť zostávala rovnaká pre obe súčasne... Výhoda je snáď iba to že jedným káblom pripojím celý Stick k domácej "stanici".
- pozrite si v BIOS-e nastavenie výkonu. Ak sa vám zdá že je to pomalé tak v BIOS-e sú tri možnosti. Minimálny, optimálny a maximálny. Ten maximálny je možný iba keď je napájanie 5V 2A a nie je pripojených veľa periférií (najlepšie použiť USB HUB s vlastným napájaním). Optimálny to prepína sám podľa možností. Keď som mal pripojený pasívny HUB tak ten maximálny ani nešiel nastaviť.
- samotný výrobca (Intel) vydal zaujímavú aplikáciu Remote keyboard ktorú keď si nainštalujete na Android telefón (či tablet) a obe zariadenia sú pripojené k jednej Wi-Fi sieti (alebo aj pomocou kábla k jednej sieti?) tak z telefónu sa stane virtuálny ovládač – myš a klávesnica k tomu (tá čo používate v telefóne doplnená a funkčné klávesy pre plnohodnotné ovládanie Windows). Služba sa na Compute Stick-u spúšťa hneď pri štarte takže akonáhle sa PC zapne, stačí vytiahnuť telefón, spustiť apku, pripojiť, a komplet ovládanie máte v „ruke“. Zaujímavé a parádne riešenie... Na jednoduché spustenie videa z kľúča je to v pohode.
POZOR - už je na trhu nová generácia s M3 a M5 procesormi. Zvládajú aj 4K video. Celkovo sú minimálne o 100% výkonnejšie a vďaka 4GB RAM a 64GB HDD celkovo použiteľnejšie. Majú dokonca aj USB 3.0 zbernicu a celkovo tak 3 USB 3 vstupy. Ich výkon je na úrovni cca lacných úsporných procesorov Pentium alebo dokonca základných úsporných i3! Ale mínusy zrejme zostávajú - hučí ventilátor a slabé WiFi antény určite tiež... Cena 350 EUR nie je zrovna málo za takúto krabičku ktorá sa nedá upgradovať a opravovať! Predpokladám ale že na bežné veci budú fajn a s fullHD videom na full HD TV si poradia úplne na pohodu... Hry ale tak isto nie, výkon tej integrovanej grafiky je o dosť menší ako napríklad tej ktorá je integrovaná čo i len v i3-7100 procesore... Myslím že lepšie riešenie by bola mini PC krabička za cca 250 Eur s Intel Atom, 4GB RAM a SSD diskom ako je tu na obrázku. Tiež je to pasívne chladené, takže úplne tiché...


POZNATKY Z PRAXE:
Požičal som toto mini PC kolegovi ktorému odišlo obstarožné PC. Nepotreboval nič, iba internet (použil káblové pripojenie pomocou redukcie RJ45/USB - a to mám iba starú s USB 1.1) a Office aby mohol doma riešiť bežné veci do roboty, pre život (banka) a tak. Aj monitor pripojil pomocou redukcie HDMI/VGA cez VGA (zrejme iba nejaký HD). Tak čakám aké poznatky donesie, či to je vhodné pre bežného užívateľa... Výkon by mu stačiť mal.
Tak aj on pociťoval že je to pomalšie zariadenie. Ale keď sa nad tým nezamýšľal ale iba si niečo pozrel na nete a tak, tak stačilo to, fungovalo to „v pohode“. Najviac potešilo že tam ide Office v pohode a na internete vybaví banku a tak, v podstate bol rád že to fungovalo a stačilo to. A hlavne ho prekvapil úplne tichý chod oproti veľkej krabici. Ako hlavné PC je to málo, ale ako náhrada viac ako dobré riešenie...
Pokusne som toto PC chvíľu používal s full HD monitorom pripojeným pomocou HDMI kábla na ten originál výstup, výkon akoby narástol, utiahlo to aj full HD video z YouTube. Prekvapivé.... Dlhodobo dokážem udržať obsadenie disku tak že 16Gb je voľných (po prečistení), to je v pohode na používanie a dokonca aj veľké aktualizácie systému. Bolo by vhodné dať tam dajakú 32GB kartu na trvalo. Myslím že za 70 Eur to nebola vôbec zlá kúpa, naozaj je to skvelé náhradné PC keď iné nie je po ruke. K TV sa mi to ale prestáva páčiť kvôli tomu strašne pískajúcemu chladeniu – je to počuť viac ako by bolo vhodné... Hlavne pri fullHD videách (procesor nad 50%). Asi by bolo vhodnejšie kúpiť slabý a lacný Zotac alebo Intel NUC s podporou 4K videa (J3455 procesor, 4GB RAM a SSD 120GB) - ten som testoval a prekvapil ma veľmi pozitívne... Toto beriem len ako super lacnú náhradu PC na občasné použitie, prípadne skvelú vec na internát pre študentov - Office úplne perfektne a prenáša sa to ako nič... (Adaptér stačí aj ten čo máte na nabíjanie mobilu)
Posledne som PC požičal inému kolegovi, ten je po dávnejších skúsenostiach s chabým notebookom až príjemne prekvapený ako to fajn ide... Je plne spokojný že čo to dokáže... (rozhodne to od tak malej krabičky nečakal) - YouTube mu teraz na TV funguje, prehliadač to má, stačí mu...