tablet - zostava

Ako pripojiť k Windows tabletu periférie
a zároveň ho nabíjať?

(+ pripojenie externého monitora aj na modeloch bez HDMI výstupu)

(aktuálnosť článku – posledný update 09/2018)
Návrat na hlavnú stránku.

!!!Všetky pokusy ktoré s tabletom robíte, robíte na vlastné riziko !!!

Prečo tento článok vznikol?

Ako pripojiť k Windows tabletu periférie a zároveň ho nabíjať? Toto je otázka ktorú často čítam v diskusiách k tabletom. Veľa ľudí zistilo že tablet zvládne mnoho periférií (veď je to v podstate plnohodnotné PC) ,ale problém potom môže byť jeho výdrž keď s ním potrebujete dlhšie pracovať... Prípadne potreba pred každou takouto prácou si tablet dostatočne nabiť.

Vyskúšal som prakticky jedno riešenie o ktoré sa s Vami chcem podeliť. Po pár týždňoch ladenia to funguje tak skvelo že sa tablet stal (v istom čase) mojim jediným PC doma... Vytrieskal som z neho asi maximum čo s dá dostať z takéhoto tabletu. Návod som sa snažil napísať naozaj dôkladne, pre technicky zdatnejších je tu 80% vecí navyše... A napísal som tu aj poznatky čo som zistil od iných užívateľov ktorý toto skúšali prípadne úspešne používajú.

Priamo otestované to mám s tabletom Lenovo Miix 2 8 ,ale aj iné podobné tablety s Windows by na tom mohli byť rovnako – ale nemusí to tak byť na 100% ! Sú možné trochu zmeny v zapojení toho často jediného mikro USB konektora. A prípadne pozor na tablety väčšie ktoré majú občas napájanie 20V (alebo 12) ako notebooky. Tam to taktiež nemusí fungovať, ale tie majú zväčša viac konektorov. (Občas ešte môže pomôcť inak zapojený konektor – s odporom ako pri Androidoch a podobne.) Napríklad pri Dell Venue 8 PRO a Acer Iconia W4 toto moje riešenie nefunguje určite, už to testovali iní...

(Pozor ,Android zariadenia takto fungovať 100% nebudú - vyskúšané ,tie majú inak riešený systém identifikácie funkcie USB OTG , a teda aj iné riešenia. Ide to aj na nich urobiť, ale to sem pliesť nebudem.)

(Na nasledovných obrázkoch je vidno ako sú zapojené jednotlivé káble, preto nie je jedno či je OTG, alebo nabíjací / dátový / "bežný" (Regular)! A presná schéma ako je vlastne pripojené nabíjanie k dátovému káblu. Šikovnejší ani nemusia nič kupovať, len si pripoja k dátovému káblu dvojlinku a privedú po nej 5V...)

Regular cable OTG cable

Inšpiráciu k mojim pokusom som našiel na tejto stránke kde ma zaujalo ako užívateľ dokázal z tabletu urobiť v podstate plnohodnotné PC.
Všimol som si, že tam prezentuje aj to že tablet sa dokáže popri pripojených perifériách aj dobíjať ,dokonca má o tom samostatný článok kde vysvetľuje zapojenie (keďže to asi zajímalo veľa čitateľov).

Dlho som neotáľal, a keďže som mal doma staré káble na hranie s potrebnými koncovkami tak som jeden ihneď upravil. V podstate som k bežnému nabíjaciemu/dátovému káblu prirobil odbočku na prídavné napájanie (ten kábel je dôležitý ,nesmie to byť OTG kábel! , ale iba napájací),celé to pripojil k aktívnemu HUB-u ktorý aj tak už dlho používam k notebooku a dodal tomu ešte energiu z nabíjačky. Bolo to plne funkčné ale hrozné na pohľad. (Pokiaľ ste zruční tak nie je problém používať aj toto primitívne riešenie , fungovať to bude spoľahlivo, spoje samozrejme dobre zaizolovať ) Ďalej som pátral kde sa dajú tieto káble ktoré som videl na tých stránkach zohnať. Nakoniec som našiel obchod tu na SK čo mal USB káble s odbočkou na prídavné napájanie + potrebné redukcie, a išiel som do toho...

Čo bude treba:

To je všetko čo potrebujeme na prvú časť – aktívny HUB ktorý utiahne periférie a nabíjanie tabletu zároveň. V podstate dve veci tak za 3 Eurá dohromady keď nerátam HUB (najlacnejšie aj za 10 Eur). Nie každý obchod to má a tak tu sú odkazy kde som to kúpil ja:

Tak a teraz to stačí poprepájať a je to:

Zapojíme si HUB tak ako má byť (kábel k napájaniu a výstupný kábel),dáme ho do elektriky. Prípadne hneď pripojíme vstupné zariadenia ktoré chceme používať.

Zoberieme kábel s odbočkou .Do jeho samice vložíme výstupný kábel z HUB-u ,do jeho červeného samca privedieme energiu z 2A nabíjačky od tabletu pomocou kábla USB samec - USB samica (už spomenutý ten USB predlžovací kábel , nabíjačku dáme do zásuvky samozrejme) , prípadne červený konektor zasunieme do jedného zo vstupov USB HUB-u ak je dostatočne výkonný. A zostáva nám čierny samec ktorý by sa mal pripojiť do tabletu. Takže použijeme spojku ktorá nám v podstate zo samca urobí samicu a do nej dáme dátový kábel USB - mikro USB (už po x-tý krát upozorňujem že dátový ,inak nebude fungovať to nabíjanie) a ten zapojíme do tabletu. Keď máte všetko zapojené a aj obe nabíjačky (k HUB-u a k tabletu ak sme ju použili) zapnuté v elektrike, tak tablet sa začne nabíjať a po kratučkej chvíli zaregistruje aj periférie (ak už nejaké máte v HUB-e) a pripojí ich. To je všetko k prvej časti ,môžete si užívať klávesnicu a myš na plnohodnotnú prácu bez obmedzení výdrže batérie... K tomu ešte nejaké voľné USB porty na čokoľvek a tým myslím ozaj čokoľvek lebo tablety s plnohodnotným Windows zvládnu obslúžiť v podstate všetko ako bežné PC... (aj plnohodnotné niekoľko TB externé disky s NTFS formátom ktoré robia Android zariadeniam problémy, tlačiarne, skenery)

Ak nabíjanie tabletu počas práce nepotrebujete ,prípadne vám stačí na kratšiu prácu jeho výdrž na batériu (ktorá je vďaka aktívnemu HUB-u dobrá ,tablet vtedy nemusí ťahať aj periférie) ,tak stačí len USB HUB pripojiť k tabletu priamo, ale tento krát cez OTG (!) kábel a je to.

Ak napájanie tabletu bude riešiť jeden z voľných USB portov na aktívnom HUB-e tak môže byť problém s dostatočným prúdom pre nabíjanie. Niektoré HUB-y majú obmedzený prúd ktorý do vstupu dodajú a maximum 0,5A je pre tablet málo. Prípadne keď už k HUB-u pripájate iné periférie tak na tablet mu nezostane dosť energie , lebo aj oni majú spotrebu... Ale ako núdzové riešenie OK ,len ste si minuli ďalší port. Ono je mu často málo aj tá 2A nabíjačka ,lebo v praxi je to nabíjanie pomalé ,skôr udržiavacie ,pri väčšej záťaži dokonca nabíja tak percento za polhodinu ,či dokonca klesá tak percento za pol hodinu. Ale je to ako celok použiteľné ,veď takto vydrží celý deň (keď tablet vypnete a necháte ho tak ,tak sa dobije ,a v spánku sa tiež dobíja rýchlejšie) . Keď zapnem tú to zostavu so 100% batérie tak je stále na 100% nabitá.

Posledné zistenia (rok 2020):
OTG kábel s odbočkou
Nedalo mi to pokoj a zohnal som klasický USB OTG kábel s odbočkou na prídavné napájanie... (presne tento) S telefónom (Galaxy S7) to nefungovalo, išlo napájanie, ale nešla funkcia OTG - nedetekovalo periférie. Na iných Android telefónoch to je občas naopak, ale nefunguje to prakticky tak isto... No ale s týmto tabletom to fungovalo - 100%, a ja som tak veľmi elegantne vyriešil to čo som tu mochlal pomocou káblov, redukcií... Jediným krátkym káblikom s koncovkami presne ako treba (šťastie pravda že je to na staršie mikro USB...) . Dobré vedieť. Dokonca USB funguje aj ak je to externé napájanie pripojené, aj ak nie je, takže nemusím riešiť rozdielne káble podľa toho či potrebujem aj nabíjanie, alebo iba pripojiť periférie. Zapojím kľudne aj bez nabíjania a idem, no a ak časom treba "šťavu" tak pripojím nabíjanie...

Keď už máme takúto fajn zostavu ,tak prečo k tomu nepridať aj poriadny monitor aby sa nám ešte lepšie pracovalo...


Ak máte HDMI výstup na tablete tak už ste si ho asi aj pripojili a máte hotovo ,lenže nie každý tablet ho má (môj Miix 2 8 ho nemá). Ako ste videli na stránkach čo som dal na začiatku na ne odkazy tak ide aj to, a stačí na to ten jeden mikro USB port čo tablet má. Samozrejme aj to som otestoval a vyriešil.

USB video adaptér Potrebujeme USB/video adaptér. Najlacnejšie sú aj pod 30 Eur a majú len VGA výstup. To dnes nie je moderné ,časť monitorov má DVI vstup a aj HDMI ,aj bežné TV dnes majú často HDMI čiže odporúčam univerzálnejší adaptér USB/ VGA DVI HDMI. Tu existuje už poriadny výber ,aj cenový. Nechcel som veľa investovať ,nevedel som vopred výsledok a tak som si vybral tento od firmy i-Tec.
USB video adaptér Mali to za rozumnú cenu v obchode čo som kupoval káble tak som to bral naraz odtiaľ ( Interstore ).

Adaptér má 3 druhy výstupov (vďaka redukciám v balení) a umožňuje zobraziť rôzne rozlíšenia až po full HD (to už je náročné na zbernicu a trochu je to vidieť ,preto odporúčam radšej nejaký HD monitor ,na základnú prácu to stačí a funguje to veľmi slušne ...). Podporované rozlíšenia adaptéra sú: 640x480, 800x600, 1024x768, 1280x960, 1280x1024, 1360x768, 1366x768, 1368x768, 1400x1050, 1440x900, 1600x1200, 1680x1050, 1920x1080.
Pokiaľ by ste pripojili monitor s iným ako podporovaným rozlíšením tak by akurát zostalo trochu čierneho miesta niekde po krajoch, fungovať to ale bude v pohode, môžete si v nastaveniach nastaviť rozlíšenie ktoré bude v danej konfigurácii najvhodnejšie. Pripojenie adaptéru je jednoduché. Zapojíme ho do jedného z tých voľných USB vstupov na HUB-e ,na jeho výstup pripojíme monitor a je to ,už len trocha nastavení. Len POZOR ,najskôr si pred prvým spustením káble iba pripravte , adaptér do USB HUB-u nepripájajte ,len k monitoru a nainštalujte si ovládače. Na stránke výrobcu môjho adaptéra sú aj najnovšie ktoré fungujú s Windows 10. Spustite inštaláciu a adaptér pripojte k HUB-u až keď vás na to inštalačný program vyzve. Ďalej postupujte podľa toho čo bude na obrazovke. Možností ako pripojiť tento externý monitor je viac:
    - duplikovať tieto obrazovky
    - rozšíriť tieto obrazovky
    - zobraziť len na monitore 1
    - zobraziť len na monitore 2
Mne sa osvedčilo zobrazenie len na monitore 2. V iných prípadoch sa mi často otáčalo zobrazenie na monitore (pri manipulácii s tabletom) ,alebo nebolo na celom monitore a v tomto mnou preferovanom prípade ide iba externý monitor a display zhasne (úspora energie a neruší svojim svitom...),ale to neznamená že sa vypne ,reaguje na dotyky stále (napríklad gesto „pinch to zoom“ funguje...). No ale prepínať to ide ľahko pravda ako komu vyhovuje...
Nemusíte sa báť že sa vypne (odpojí) monitor a nebudete môcť ovládať tablet ,v tom prípade sa zobrazenie ihneď prepne späť na display. Keď tablet uspíte tak ťuknutím na klávesnicu alebo posunom či kliknutím myši sa sám zapne ,keď ho vypnete a znovu zapnete tak ako nabieha tak sa sám prepne rovno na pripojený externý monitor. Veľmi pohodlné je to ,nie sú s tým žiadne obmedzenia.

Samozrejme môžete vyskúšať aj iné adaptéry od iných výrobcov... Možno budú aj kvalitnejšie a stabilnejšie, keďže sú drahšie. Ale myslím že toto je taký štandard, aspoň pre USB 2.0 zbernicu kde je fullHD a 60fps maximum čo utiahne. Adaptéry pre USB3.0 ale nemusia fungovať vôbec ! (dozvedel som sa o tom na tomto odkaze)
Ešte taká malá informácia – vždy som skúšal iba VGA výstup ,nemal som iný kábel. Nie je vylúčené že cez DVI či rovno HDMI bude lepšia kvalita , je to modernejšie digitálne rozhranie na rozdiel od analógového VGA... POSLEDNÉ ZISTENIA: po dlhšom teste fullHD TV pripojenej cez HDMI musím skonštatovať že toto pripojenie je určite o niečo lepšie. Stabilnejšie a čistejšie na rušenie zvuku. Ale fullHD rozlíšenie je už pre túto zostavu náročné na dáta, a HD monitor ide výborne aj na staré VGA. Zrejme najlepší kompromis by bolo rozlíšenie niekde medzi (1440x900, prípadne 1600x900).

Možné problémy, či nejasnosti:


- POSLEDNÉ VYLEPŠENIE ZOSTAVY -

Vymenil som USB HUB za kvalitnejší s 5A nabíjačkou a 7 vstupmi + 2 nabíjacími USB konektormi –presný typ TP-Link 720 .

TP Link USB HUB V tejto zostave je to konečne ono. Po pripojení základných zariadení (myš ,klávesnica , externý HDD a Display port pre monitor mám stále ešte 3 voľné vstupy. Samotné nabíjanie tabletu teraz prebieha z jedného z nabíjacích výstupov na USB HUB-e a teda ušanoval som jednu nabíjačku a dlhý kábel. Celé to teraz (bez problémov) ťahá jediná nabíjačka k HUB-u. Spojenia sú stabilné, VGA adaptér nepadá (stačí mu jednokáblové pripojenie ,ten HUB dáva s prehľadom viac ako 0,5A na každý vstup). Už ani klávesnica nerobí preklepy a dokážem k zostave pripojiť aj Android tablet ktorý má ohromnú spotrebu, alebo prenosný disk bez vlastného napájania ktorý mi ani starý USB HUB nechcel utiahnuť. Trochu drahšie riešenie ale malo to zmysel, HUB má totiž už USB 3.0 (aj keď iba na výstupe...), to sa zíde aj do budúcnosti.

ZHRNUTIE:

Ako núdzová náhrada PC je to viac ako výborné riešenie... Výkon tabletu na základné veci je v pohode (ono ani výkon ultra lacného notebook-u nie je o nič väčší, tragická je hlavne jeho rýchlosť keďže má iba obyčajný pomalý disk, prípadne starý procesor Pentium, Celeron a pod.). Potrebné veci ako Internet , pozeranie fotografií , videá (skúšal som maximálne fullHD aj to s nie najvyšším dátovým tokom) , či Office a rôzne poznámky to zvláda s prehľadom. Samozrejme ideálne je si pustiť tak jeden dva programy naraz a neotvárať 10 okien v prehliadači. Vďaka klávesnici ,myši a veľkej zobrazovacej jednotke je všetko zrazu o 1000% použiteľnejšie a výhoda mobility tabletu zostáva – odpojíte jeden kábel a tablet beriete preč. Prídete domov ,pripojíte jeden kábel a tablet/PC je pripojené... Môžete mať trvalo pripojený externý HDD čiže ani obmedzená celková možná pamäť tabletu (interná + SD karta) vám už nevadí. Mimochodom - štart tabletu po zapnutí je okolo 15 sekúnd... To je slušné. Zariadenie ani po roku nejako nespomaľuje, ale zahlcuje sa trochu ten systémový disk. Windows aj s programami (je ich tam už dosť) už potrebuje skoro 30GB.

Intel Compute Stick Ak by ste ale chceli iba malé prenosné PC tak toto nie je asi najlepšia cesta ,odporúčam radšej kúpiť niečo ako „Intel Compute Stick“ , to sa mi viac pozdáva na takéto účely. Nič menej teraz je ten Compute Stick iba so slabším procesorom a menšou pamäťou ,to sa neoplatí, prípadne je to dosť na hrane. Vraj by mal na trh prísť nástupca s novou radou úsporných procesorov ,potom to bude konečne použiteľné ale o dosť drahšie, zrejme až skoro 400 Eur (prípadne už tento starší model bude aspoň za cenu pod 100Eur). POSLEDNÉ ZISTENIA: mal som možnosť Intel Compute Sick otestovať – je mierne slabší ako tablet Lenovo Miix 2 8,ale k TV na prehrávanie Youtube a videí z kľúča je funkčný (full HD TV, pripojené cez HDMI). Verzia s 2GB RAM a 32GB ROM. Veľmi šikovné núdzové PC... USB HUB nutnosť... Ale pri tomto zariadení ma prekvapilo zopár veci (aj + aj -), takže bude mať samostatný článok... Inak asi lepšie na doma a k TV je malý pasívny Zotac, to je tiež zaujímavé riešenie do 250 Eur... Podpora až 4K videa. Ten Compute Stick mal hlavne problémy s príjmom WiFi, tá malá anténa v malom tele chytá signál fakt mizerne... Cez kábel (alebo USB Wi-Fi adaptér) to išlo už korektne.

Čo sa týka výberu vhodného tabletu na tu predstavené použitie – najlacnejšie verzie so 16GB internou pamäťou si dobre rozmyslite (respektíve ani na také nemyslite) ,to bude neustály boj s plnou pamäťou. Verzie s 32 GB už budú fungovať v pohode ,ale iba u užívateľov ktorí vedia čo robia a vedia sa o ten obmedzený ukladací priestor starať . Bude treba nastaviť ukladanie dokumentov a prípadne aj inštaláciu aplikácií na externú kartu a celkovo udržovať tablet v „čistom“ stave - rozumej po každej aktualizácii odstrániť zálohy (trvalo pripojená SD karta je podmienka vždy a na každom zariadení s nižšou pamäťou ako 64 GB). Naproti tomu až verzia so 64GB internej pamäti je v pohode ,aj aplikácie môžete inštalovať na internú pamäť (určite pôjdu rýchlejšie). Čo sa týka procesorov – na Miix 2 je použitý Intel Z3740,čo je 4-jadro s integrovanou grafikou a jeho výkon je na základné veci dobrý. Často sa ešte používajú (taktiež 4-jadrá s integrovanou grafikou) Z3735 či Z3736 (a aj iné poslabšie verzie). Myslím že oba sú mierne slabšie (možno tak o 10%) ,detaily nájdete napríklad na tejto porovnávacej stránke - mám pocit že najvýkonnejší model je práve Z3740,ostatné sú lacnejšie a sú použité v lacnejších modeloch. Niektoré zariadenia majú v BIOS-e funkciu na nastavenie výkonu procesoru ,tak aj na to treba dávať pozor aby išli naplno. A čo sa týka RAM pamäti tak zariadenia s 1GB sú k ničomu, zariadenia s 2GB fungujú veľmi dobre ,ale je vhodné všetko čo nepotrebujete odinštalovať ,prípadne zakázať zopár programov spúšťať pri štarte. Ideálne by bolo 4GB RAM ,lenže to nemá ani jedno zariadenie podobného typu (aj keď procesor Z3740 to podporuje ,tie slabšie podporujú maximálne 2 GB). Takže v skratke – 2GB RAM a 32GB ukladacieho priestoru je minimum (+ slot na SD kartu je podmienka). Model Lenovo Miix 3 8 v cene okolo 100 Eur je na takéto hranie ako stvorený (teda pokiaľ podporuje tento hack s USB...). Inak ak by tablet mal HDMI bolo by to obrovské plus, celkový výkon by mierne narástol, lebo by sa nezaťažovala tá USB zbernica ešte aj obrazom a prípadne zvukom, tieto dáta by išli do monitoru či TV cez HDMI kábel a postarala by sa o to asi viac grafika a menej procesor...

A ešte (trochu mizerné) foto celej zostavy:
(USB HUB vľavo, externý disk vpravo , display adaptér vpravo pod monitorom - biely)

Lenovo + HUB
Tablet s klávesnicou

A tu zostava s klávesnicou v obale, bez redukcií, aj takto to ide používať na cestách (ale aj na toto mám redukcie aby som tam mohol pripojiť ešte externé 5V napájanie).
Ale táto klávesnica je trochu mizernná, lepšie je pripojiť k tabletu mini klávesnicu od Raspberry na ktorú mám vlastnú recenziu. Na tej sa píše podstatne lepšie, a tie USB čka na nej, to je paráda.