Samsung DEX (desktop) riešenie

 

Testované na Note 9 (Android 9) a s USB C dokovacou stanicou od i-Tec-u: https://www.alza.sk/i-tec-usb-c-metal-nano-docking-station-4k-hdmi-lan-power-delivery-100-w-d5527622.htm

Odkaz priamo na stránky výrobcu: https://i-tec.cz/produkt/c31nanodocklanpd/

Note 9 podporuje “druhú generáciu” funkcie Dex (desktop) - stačí hocaký USB C dok s HDMI výstupom, alebo (ak stačí iba obraz) iba redukcia USB C-HDMI, nie sú potrebné originál Samsung Dex adaptéry! A máte na pripojenom monitore “pracovnú plochu”. Tak isto to funguje na všetkých S9 a S10 modeloch (vrátane najmenšieho S10e). Naopak staršie modely S8 a Note 8 potrebujú originál DEX stojanček, alebo Dex Pad. Je možné že s aktualizáciou na Android 9 sa to zmenilo???) Ešte staršie modely to nepodporujú vôbec (nemýliť si to s funkciou MHL – pomocou tej dokážete dostať na monitor iba obsah display-a telefónu - jeho zrkadlenie v podstate, Dex je rádovo inde...) Táto dokovacia stanica  stála v akcii len cca 30 Eur, je to verzia aj s RJ-45 konektorom pre sieťové pripojenie (bez neho sú aj lacnejšie, cca 22 Eur) a dostatkom konektorov USB pre periférie – 3 tam sú (ale ja ho ešte pripájam k USB Hub-u.., aj tak to funguje a potom je USB vstupov už naozaj dosť...). Táto dokovacia stanica sa hodí aj pre daktoré Windows tablety, notebooky, či iné zariadenia s podporou USB C adaptérov. Podporuje samozrejme aj nabíjanie telefónu počas práce, stačí klasická 2A nabíjačka pripojená do USB C konektora v module.

Obrázok s ukážkou konektorov pre názornosť čo tam ide všetko pripojiť:

(Vraj nejde naraz použiť vstupy na pamäťové karty a USB periférie, ja som to neskúšal, nepotreboval som tam dávať kartu. Ale s monitorom a všetkými možnými perifériami (aj USB kľúčom) naraz to fungovalo...)


Názov: c31nanodocklanpd

Na úvod stručne - dosť funkčné to je... Má to svoje muchy pravda, občas sa narazí na obmedzenia Androidu, alebo aplikácií ktoré boli v podstate robené pre telefón, takže na 22 palcovom monitore to nie je to pravé... Ale funkcia je to rozhodne zaujímavá, minimálne ako núdzové, alebo ultra prenosné riešenie ktoré je vždy po ruke  je to fajn.

Samotné zistenia by som rozdelil tak trochu do blokov:


Zobrazenie (pripojenie monitora):

Toto hneď na začiatok, veď to je základ, to čo dostanem na obrazovke... Všetky testy prebiehali na pripojenom bežnom monitore 22 palcov s full-HD rozlíšením pripojenom pomocou HDMI a aj zvukovým vstupom (monitor má vlastné (mizerné) reproduktory). Tu bolo všetko bez problémov, po pripojení monitora prebehla akoby kalibrácia obrazu, potvrdil som (všetko bolo OK na prvý pohľad), a zobrazila sa úvodná obrazovka Dex. Obraz výborný, žiadny problém. Zvuk popíšem pri perifériách. Urobil som aj pokus pripojiť pomocou redukcie HDMI-VGA aj starší monitor 1366x768 cez VGA, to ale nefungovalo, toto zariadenie nie je podporované bola hláška (stretol som sa s takou už pri podobných pokusoch s tabletmi ktoré mali mikro HDMI výstup). Ale myslím že dnes monitor bez HDMI je k ničomu, a každý normálny monitor už HDMI má. Inak tá redukcia bola určite funkčná, lebo Intel NUC tak k starému VGA monitoru pripojím...

 

Periférie (- pripojené cez USB k docku):

-zvuk: ide aj cez HDMI, aj cez USB (pripojené USB reproduktory) aj cez 3,5mm výstup z adaptéra (3,5mm výstup z telefónu som neskúšal...), ale čo ma prekvapilo tak nejde prepnúť zvukový výstup na telefón, čo je veru škoda, telefón hrá dostatočne kvalitne, rozhodne kvalitnejšie ako reproduktory môjho  monitoru... Na to aby išlo prepínať zvuk medzi HDMI a USB bolo treba aby bola nainštalovaná aplikácia od Samsungu - SmartThings! Čo sa týka zvuku žiadny problém. Až na to že USB reproduktory išli iba na polovicu – hral iba jeden... Ale pravda kde by Android na to zobral ovládače potrebné... Na starších telefónoch (napríklad S7) som zvuk nemal v tomto prípade cez USB žiadny... Výstup na slúchadlá bol OK, teda predpokladám že aj bežné externé reproduktory pripojené cez 3,5mm Jack by išli OK. Škoda že som nemal na test ešte dajaké Bluetooth reproduktory teraz. Ale ani tam by asi nebol problém, možno sa k tomu ešte dostanem.

-myš: ide normálne ako na Androide, to znamená že ľavé tlačidlo má občas funkciu tlačidla “späť” na Androide (záleží od konkrétnej aplikácie, ale väčšinou áno, tak pozor na to!)

-klávesnica: ide v pohode, ba ide aj prehodiť Z/Y klávesy... Aplikácia External Keyboard Helper ktorá to normálne pri USB alebo Bluetooth pripojení klávesnice zvláda vlastne nejde spustiť v režime Dex... Ale to nevadí – spustíme si ju na telefóne a tam aj prepneme klávesnicu (výber klávesnice – zvoliť External Keyboard Helper a v nej musí byť nastavená klávesnica Slovak QWERTZ a je to... POZOR - Je to treba urobiť ešte pred samotným pripojením telefónu k doku a teda pred použitím režimu Dex ! Potom už to nejde, zasa sú na výber iba QWERTY klávesnice... Prípadne sa na chvíľu prepnúť z režimu Dex do režimu zrkadlenia obrazovky a tam prepnúť klávesnicu. Inak je všetko normálne, idú napríklad aj multimediálne klávesy hlasitosti, samozrejme skratky ako CTRL C a pod., a samozrejme podpora diakritiky pomocou dĺžňa či mäkčeňa a následne stlačenie potrebného písmena. Jednoducho klávesnica ide ako na PC...

 

-USB kľúč: tu nie je žiadny problém, to Android zvláda už dlho, celková práca s kľúčom záleží potom aj od aplikácie ktorú na to používate. Moja obľúbená aplikácia na súbory a cloud v jednom - “X-plore” funguje v poriadku.

-externý HDD 2TB: áno, aj toto Android zvládne aj keď podpora NTFS formátov diskov nie je v základe od výroby... Postará sa o to aplikácia od Paragon-u “Microsoft exFAT/NTFS for USB by Paragon Software” (neviem či nie až platená verzia, ja ju zaplatenú mám...). Len treba tie zariadenia na začiatku a na konci namountovať a odmountovať. Potom sa s nimi robí “normálne” ako s iným kľúčom čo kartou. A to aj v natívnom správcovi súborov alebo už v spomenutom X-plore správcovi. Rýchlosti zápisov možno nie sú najlepšie, ale je to v pohode funkčné, Xplore dokáže robiť aj na pozadí a potom upozorní na dokončenie činnosti, takže zadám úlohu a môžem robiť iné zatiaľ, takže aj záloha dosť veľkého súboru je možná. 

 

-tlačiareň: Mám program pre tlačiareň ktorý s ňou komunikuje cez USB – Print Hand (platený), a ako aj na S7 tak aj s Note 9 to samozrejme ide v pohode. Funkcie tlače často nie sú úplne všetky ako na PC (veľkosti obrázka napríklad), ale vytlačiť faktúru, mail, PDF ko, Word dokument, či iné texty nie je problém... (Mimochodom skener ktorý je na tej tlačiarni som doteraz nerozchodil, nie je možnosť... Ale dajaké iné zariadenia - čisto skenery by cez USB išli.) Podpora tlače cez Wi-Fi nie je tiež problém ak máte takú tlačiareň...

 

Pripojenie do siete pomocou Ethernet káblu som zatiaľ neskúšal. V mojom prípade to nie je dajako potrebné, ale chápem že občas kvôli bezpečnosti vo firmách je to jediné možné pripojenie. Koncovka tu na to je, nevidím problém, Android to zvláda vraj už dlhšie. A dokonca v Note9 je priamo v nastaveniach položka “Ethernet” !

 

A nakoniec to najdôležitejšie - aplikácie a ich správanie:
Rozdelil by som ich správanie na 3 typy:

-nespustí sa vôbec v režime DEX (dostanem hlášku že ju nie je možné spustiť v režime Dex, mám ju spustiť v telefóne), takže sa k nej v Dex-e nedostanem pohodlne, v tej chvíli je telefón zle ovládateľný keď ho obmedzujú káble (možnosť prepnúť režim z Dex-u na obraz display-a na chvíľu to vyrieši, ale škoda toho, nie vždy je to možné...)

-ide iba ako malé okno - čiže len ako na display-i telefónu (Občas problém alebo minimálne škoda že nejde využiť danú apku na celý monitor, občas v pohode ešte použiteľné... Záleží na konkrétnej aplikácii.), Takéto okno nejde zväčšiť ani zmenšiť, ale ide otočiť aspoň na ležato a na stojato. Má to aj výhodu – otvorím, vidím a mám k dispozícii naraz kľudne aj 3 či 4 aplikácie... (UPDATE – toto sa po aktualizáciách v Samsung Labs už zmenilo – všetky aplikácie čo spustím idú roztiahnuť po novom na celú obrazovku!)

-ide v podstate krásne na celú obrazovku

(tu by som to ešte rozdelil na dve podskupiny, ale týchto aplikáciách vždy ide aj meniť ˇplynule veľkosť podľa potreby, takže dá sa s tým vždy dačo robiť :)

      -aj ju vie využiť - dajme tomu sa rozdelí na dve časti ako na tablete či v telefóne na ležato, to naozaj zvýši praktickosť

      -alebo sa len roztiahne na celú obrazovku a je tak v podstate zbytočne veľká občas, lebo nič viac ako zbytočne veľký text to neprinesie...). Takto funguje napríklad kalendár. Celkovo mám pocit z dlhodobého používania že najlepšie výsledky práce dosiahnem keď aplikácie používam roztiahnuté na plnú výšku a asi tak na polovicu šírky obrazovky... Môžem mať tak zároveň dve aplikácie plne k dispozícii. Samozrejme sú aj výnimky – napríklad pozeranie videa, obrázkov, PDF súborov (občas) tam je celá obrazovka jednoznačne plus.

K tomu dačo z praxe:

-prehrávanie videí (Youtube, alebo filmy) či prezeranie obrázkov z galérie je výborne funkčné...

Čo ide výborne: V podstate hlavne všetky integrované aplikácie od Samsungu...Opera - internetový prehliadač (ale neviem zväčšiť písmo... zoom po display-i nefunguje pravda...), Youtube (ale paradoxne to lepšie ide v prehliadači Opera, tam je to ako na PC, naozaj super funkčné, aj prehrávanie na pozadí potom funguje...), Evernote (dokonca delená – vľavo menu, vpravo samotná poznámka a ani to nemusí byť na celej obrazovke, dobre sa s tým pracuje), podobne tak Gmail ide, X-plore sa pri väčšej šírke taktiež pekne rozdelí na dve obrazovky, ale napríklad Total Commander nie.

Opera ide tak skvelo že tam idú pekne aj hocaké služby – Youtube, Facebook, Onedrive – fotky a tak, to je fakt ako na PC, škoda len toho problémového zoomu textu – nie je dotyk nie je možnosť ho meniť (ale priamo v aplikácii ide nastaviť veľkosť písma, potom sa to zlepší čiastočne - tá veľkosť neplatí pre celý obsah stránky...).

    Čo sa nespustilo:

External Keyboard Helper – nejde tak prepínanie Y/Z na klávesnici a diakritika  – ale keď si aplikáciu spustím popredu na telefóne, prepnem potrebnú klávesnicu, tak klávesnica funguje ako treba – QWERTZ !!! HURÁÁÁ. Píšem o tom aj pri perifériách. Ani Firefox prehliadač som nespustil, vraj potrebuje dotyk. Keepass - aplikácia na heslá, to ma vážne mrzí, heslá potrebujem často a tá databáza by sa určite na veľkej obrazovke a s klávesnicou parádne editovala... Písal som o tom aj tvorcovi aplikácie a mal na to svoje dôvody prečo to nejde, práve kvôli nemožnosti prepínať klávesnice (aplikácia kvôli bezpečnosti využíva vlastnú a tu by nefungovalo prepínanie korektne...). Ale tak na chvíľu si prepnem režim do módu telefón...

     Čo ide ako na malom display-i (iba v malom okne):

Messenger (nevadí až tak),  ezPDF Reader (škoda, PDF ká zrovna musia ísť na celú obrazovku – po update v „Dex Labs“ si ju môžem roztiahnuť na celú obrazovku, ale aj tak sa s ňou nepracuje tak dobre... Adobe to s PDF kami ale dáva na 100%...), a kopa ďalších aplikácií ktoré nie sú priamo od Samsungu, ale zväčša to nevadí moc a stále sú použiteľné. Dokonca ich vďaka tej malej potrebe miesta môžem mať na monitore aj 5 naraz... (napríklad čítačka RSS gReader je v tomto v pohode – zoznam nových správ vidím, a keď kliknem na správu že chcem vidieť celý ten článok tak sa spustí v Opere na veľkej obrazovke...)

 

Aplikácie si dokonca pamätajú svoju veľkosť (a tuším aj polohu na obrazovke, aspoň v daný deň), takže keď ich otvorím neskôr tak sú tak ako naposledy, fajn...

Občas chýba pri používaní aplikácií to že nemám dotykové ovládanie (napríklad zoom v mapách...). Prípadne možnosti kreslenia perom.

 

 

A ešte kapitola sama o sebe - aplikácie Office od Microsoftu:
Myslím že toto si zaslúži samostatnú kapitolu, lebo práve v tomto bude kľúčová konkurenčná vlastnosť Dex-u...

A ako to funguje? No hneď na úvod infolen s predplatným Office 365...

(až na výnimku - miesto funkcie DEX sa využije na telefóne funkcia zrkadlenie obrazu telefónu, potom to ide ako na telefóne -  bez predplatného. Samozrejme to nemá tú pravú silu, možno keby som mal monitor čo ide otáčať a dal by som ho na stojáka... Inak prepínanie DEX/zrkadlenie display-a ide v pohode “za jazdy” buď v telefóne z hornej lišty alebo aj priamo na monitore v režime Dex v spodnej lište.)

Nepodarilo sa mi to naozaj nijako spustiť bez predplatného na veľkom monitore v režime Dex. Samozrejme v Dex režime spustiť Word som ani nedúfal, ale ono to nešlo ani v prehliadači spustiť webovú verziu Word-u! Ktorá je v podstate podobne funkčná ako mobilná verzia (a v PC či na Windows tablete chodí na veľkých monitoroch v pohode...). Takže keď chcete využívať Word “naplno” v Dex-e tak potrebujete to predplatné. (paradoxne webová verzia nakoniec nedovoľuje úpravy ani s predplatným, sranda... a zároveň škoda, lebo v nej sa robí celkom fajn...) Samozrejme vždy to bude iba verzia pre Android so všetkými svojimi obmedzeniami. Jeho fungovanie potom je absolútne v pohode, v podstate ho tiež stačí používať na pol obrazovky, tá veľkosť stačí (a na druhej môžete mať otvorený dajaký PDF dokument s údajmi, alebo stránku v prehliadači, či spustené dajaké video aby pri práci lepšie ubiehal čas (a klesol výkon 😊 ).

Jedna nevýhoda – nedokážete otvoriť a spracovávať viaceré súbory naraz. Jeden Word, jeden Excel, jedna prezentácia  a hotovo... To môže byť dakedy dosť limitujúce... Google aplikácie to dokážu. Otvorím aj viaceré „Word“ dokumenty naraz.

Ešte zopár dojmov ktoré nemajú samostatnú kategóriu:
-spustenie Dex-u je záležitosť pár sekúnd, ak máte doma, v práci či na intráku pripravené všetko na stole trvale, tak stačí všetko zapnúť, pripojiť telefón a do 5 sekúnd je obraz a zariadenie je pripravené na prácu (kalibrácia monitoru prebehla iba prvý raz, odvtedy je štart okamžitý). Ani to nevyjde tak draho. USB C HUB + klávesnica + myš + monitor (HDMI) + nabíjačka hocaká 2A. Do 100 Eur ak rátam použitý monitor.

-ak vám dakto zavolá, vidíte to pekne na obrazovke monitoru a môžete na to reagovať klikom myši. Neskúšal som ale ako je potom zvuk a citlivosť mikrofónu ktorý nemám pri ústach, ale na stole pravda...

-SMS vybavíte rovno pomocou monitora a klávesnice, maily samozrejme tak isto, notifikácie celkovo vidíte v pohode aj v Dexe a máte k nim prístup trvale – na spodnej lište. Ešte keby tam blikali... Ale možno by to rušilo, lebo tam sú notifikácie (trvalé) aj o tom že je spustená služba Dex a podobne...

-spodná “systémová” lišta je navrhnutá perfektne funkčne a je vždy viditeľná, tá jej spodná plocha nejde aplikáciami vôbec využiť... Je tam zopár tlačidiel ktoré majú funkcie čo sa naozaj hodia – napríklad Screenshot a všetky základné nastavenia Android telefónu...

-spotreba batérie bez toho pripojeného nabíjania je extrémna, do dvoch hodín je asi po nej, okrem toho občas potom vypadáva všetko (údaje sa nestrácajú, len sa prerušuje spojenie telefónu s restom, hlavne s monitorom). S pripojením adaptérom sa to nestáva, ide to bez zádrheľov. Telefón sa aj pomocou tej starej 2A nabíjačky v pohode nabíjal pri práci, rast bol možno pomalší, ale po hodine vidíte že batéria sa o dosť nabije.

-možno by toto riešenie išlo použiť aj bez monitora na lepšiu prácu v teréne - pripojím len klávesnicu či myš (prípadne USB disk s dátami), telefón má potom voľný celý display pre text (klávesnica nevyskakuje), a pomocou akupack-u môžem ešte telefón dobíjať, tým pádom pracovať dosť dlho. To by hlavne na tablete Galaxy TAB S4 alebo TAB S6 (majú Dex) dávalo zmysel, tam sú dosť veľké display-e... Test prebehol – viď text nižšie...

-samotný telefón sa nikdy nehrial nejako (ani na batériu), zato ten i-Tec adaptér áno, paradoxne aj bez využívania HDMI výstupu (som myslel že len jeho výkon pri prenose obrazu ho tak hreje)...

 

Riešenie bez monitora – USB C adaptér a len bežné periférie:
Funguje to ako na bežných telefónoch s podporou USB OTG... Aj s výhodami a nevýhodami. Tu už ide normálne pripojiť externú klávesnicu pomocou apky External Keyboard Helper, takže aj QWERTZ rozloženie a normálne funkčná diakritika ako na PC... Na takto veľkom display-i vidím toho naozaj dosť, vo Worde (aj bez predplatného, lebo display je pod 10 palcov) sa na šírku pracuje fajn... Batéria ale mizne trochu tiež, aj keď menej razantne... Adaptér sa zahrieva v podstate rovnako ako keď spracovával aj obraz... Bude to chcieť pre dlhšiu prácu externý akupack... (čo nie je problém) Keď by človek potreboval iba dajme tomu originál veľkú PC klávesnicu kvôli rýchlosti písania tak ju asi bude lepšie pripojiť pomocou OTG kábla jednoduchého... Adaptér nepoužívať, aj tak nie je využitá jeho hlavná funkcia – prenos obrazu... Skúsim aj toto – pripojím svoj aktívny USB HUB len pomocou OTG čka. Inak v tomto zapojení išiel zvuk rovnako ako pri DEX funkcii – do USB reproduktorov (teda iba do jedného, aj to občas po uspatí prestalo, no fakt o ničom), telefón hrať nechcel ani keď som USB reproduktory odpojil... A čo je divné tak aplikácia Smart Things a nespúšťala aby som zmenil zvuk... Divné a škoda toho. Slúchadlá to istia...

 Riešenie bez monitora – len s pomocou USB OTG redukcie:
Toto je už riešenie ktoré funguje aj na ostatných bežných Samsungoch a iných telefónoch s podporou UST OTG funkcie (aj Note 2 to zvládal, S modely tak isto). Správanie v podstate ako pri  USB C adaptéry, klávesnica ide OK, bežné periférie taktiež. Zvuk cez jeden reproduktor USB, ale ak ho odpojím tak sa okamžite prepne korektne na reproduktory v telefóne a hrá teda telefón. No paráda, konečne normálne funkčný zvuk...

Spotreba energie (USB adaptér má vlastné napájanie) je taká normálna, ako keď telefón jednoducho pracuje (svieti display neustále). Tu len pozor – nemám ten telefón aj tak ako nabíjať, nemám kam dať ten napájací kábel... A len tak sa nenabíja cez tú OTG redukciu... Tak nakoniec ten USB C dok má dačo do seba aj v teréne – pomocou akupacku môžem mať v podstate neobmedzenú dobu práce a sám o sebe má 3xUSB a dokonca slot na kartu (napríklad z fotoaparátu).

 

 

Záver:

Ako to zhrnúť... Je to už v podstate vylepšená druhá verzia čo som ja skúšal, ale zmeny sú hlavne v tom že to ide aj bez originál adaptérov od Samsungu, funkčne asi žiadne výraznejšie (trochu predsa - počet aktívne spustených aplikácii so Samsung adaptérmi je 20, tu iba 5). Ešte sa vraj má podpora takéhoto “desktop režimu” objaviť natívne už v Androide 10 (Q), tak uvidím potom kam sa to posunie, prípadne kam to v tomto Androide ešte Samsung posunie (Note 9 by ho mal dostať). Potom sa to posunie aj v tom že ostatné aplikácie budú s tým snáď schopné fungovať... Ale už teraz je to funkcia na zamyslenie. Dačo to rozhodne prináša. Minimálne v núdzi je to zaujímavé použiť. Práca na veľkom monitore je na inej úrovni a výkon Note 9 je taký že to ide rovnako rýchlo a plynulo ako na “bežnom lacnom” počítači. Aj podpora základných periférií je OK. Najviac ma to fascinuje pri modeli S10e, kde z malého mobilu do vrecka urobíte naozaj slušný nástroj na prácu o ktorom sa vám dakedy ani nesnívalo...

Ale PC by som tým úplne nenahrádzal, Android má svoje obmedzenia... (napríklad nespustíte dve rovnaké aplikácie a v každej iný súbor, to sa hodí dajme tomu vo Worde, či PDF súboroch, ale daktoré veci sa tam zasa vďaka aplikáciám robia ešte lepšie ako na PC, napríklad taká banka, pomocou aplikácie je to intuitívnejšie). Aj počet aktívnych aplikácií spustených je obmedzený na 5 (ale ako som už napísal to platí iba s mojim riešením , vraj s originál dokovacou Stanicou od Samsungu alebo s Dex Padom je to až 20!). Ale keď sa otvorí šiesta tak sa posledná len minimalizuje z obrazovky, inak sa nič nestane (a vyskočí o tom upozornenie). Minimalizovaných môže byť na lište a teda rýchlo po ruke aj viac... Prepínanie je jednoduché. A hlavne Android aplikácie nie sú na úrovni tých pre Windows (A nemusí to byť výkonná mašina, napríklad Excel aj Word pre PC je úplne inde a ide aj na slabom tablete s Win10...) V podstate aj cena je argument, taký malý Intel NUC stojí minimum, je to na nosenie krpaté a je to plnohodnotné PC, prípadne Intel Compute Stick s i3 procesorom, to má výkonu naozaj dosť a super malá vec ...(minimálne pre Office , Evernote, maily, kalendár a pod. Je to plne dostatočné)... Pravda ale Note 8 či S8 sa dajú na inzerát už tiež kúpiť dosť lacno – aj pod 300 Eur. A obrovská výhoda PC či tabletov s Win – Office programy – ich webové verzie (často dostatočné, na rovnakej úrovni ako Android verzie) idú zdarma, a to aj na veľkých monitoroch... Ale keby som náhodou doma nemal PC tak s týmto by som veru asi dosť dlho vydržal ako s núdzovou náhradou. A veľa ľuďom by to aj celkom stačilo. 

Takže či to má zmysel je na posúdenie konkrétneho používateľa, podľa toho čo potrebuje... Ale keďže je to na tých vyšších Samsungoch zdarma a adaptér ide zohnať aj pod 30 Eur... Prečo to aspoň neskúsiť... Ešte jedna informácia z praxe - na Samsung Dex Pad-e alebo Samsung Dock sa telefón musí používať asi bez obalu, vraj tam s hrubým ochranným obalom nevlezie, nepôjde pripojiť do toho na pevno umiestneného konektora. Toto moje riešenie s tým problém nemalo, ja pripájam len kábel... Tiež výhoda občas. A to že tu nemám chladenie ako Dex kolíska mi nejako nevadí, telefón sa nehreje extrémne. Ale je to možno tým že som skúšal hlavne bežné aplikácie a nie prehrávanie videí a podobné grafický náročné veci, no a celé to išlo iba na fullHD monitore.

 

 

PS: tento článok nebol (celý) písaný na zariadení Samsung s Dex. Lebo tá nemožnosť zmeny Z/Y ma vážne obmedzovala... Ale hneď ako som to dokázal vyriešiť tak sa komfort práce zmenil o level inde... A celé Dex riešenie u mňa stúplo na hodne lepšiu úroveň, že fakt skvelá fičúra, až tak že aj škoda doma bežne zapínať PC, hlavne keď v telefóne má človek v podstate všetky dáta lebo pravda s nimi cez deň v tom telefóne robil...

 

UPDATE – 11/2019:
V spodnej lište sa mi objavila ikonka „Samsung Dex Labs“ – a čo to umožňuje? Zaujímavú vec... Roztiahnuť cez celú obrazovku aj aplikácie ktoré doteraz išli iba v malom okne... To je zasa pokrok, lebo ich používanie sa potom rapídne zlepší... Stále ale zostávajú aplikácie ktoré absolútne nespustím v režime Dex (je ich ale minimum a sú to špecifické veci), takže stále to nie je 100% riešenie tento Dex... Ale práca s týmito aplikáciami ktoré idú teraz roztiahnuť je úplne iný level, to je oveľa lepšie množstvo viditeľných informácií teraz... Má to ale obmedzenia – nerozťahuje sa to dajako korektne, plné fungovanie je občas dobré iba ak to roztiahnem na celú obrazovku... Ale aj to je lepšie ako doteraz keď to bolo v malom okne.

UPDATE:

Samsung už predstavil aj ďalšiu verziu – podpora Dex rozhrania aj pri pripojení telefónu k PC. Najskôr iba pre najnovšie obe varianty Note10, S10, ale už aj staršie S9 a  Note 9 ako dostali aktualizáciu na Android 10 to majú. Má to výhody že ak potrebujete pracovať s dajakou konkrétnou aplikáciou z telefónu na veľkom monitore tak nemusíte prekáblovávať dok, ale telefón jednoducho pripojíte k PC a pomocou doinštalovaného programu v PC sa Dex spusti na monitore PC či display-i notebooku. A zároveň môžete premiestňovať súbory medzi PC a telefónom. Myslím že je to zasa o stupeň lepšie... V tomto externom článku je o tom viac (ja som to vyskúšal iba na krátko či to naozaj funguje...) :

https://mobilenet.cz/clanky/otestovali-jsme-novy-rezim-dex-na-vlajkove-lodi-samsung-galaxy-note10-jaky-je-38738

 

 

Ako to vyzerá v praxi na monitore ukazujú obrázky dolu. Asi najvhodnejšie rozhranie pre prácu - dve aplikácie pekne vedľa seba ( prípadne + tretia menšia – v tomto prípade YouTube – aby fungovalo prehrávanie videí v podstate na pozadí keď chcem iba počúvať pri práci hlavne) ... Tá YouTube aplikácia môže aj úplne zmiznúť prekrytím inej apky, prehrávanie sa nepreruší (jedine ak by sa jedna z aplikácii roztiahla úplne na celu obrazovku, na to pozor(!).    A spodná lišta, ktorá je naozaj výborne vymyslená) je trvale viditeľná. Používať jednu aplikáciu roztiahnutú na celú obrazovku nemá moc zmysel, jednak keď je na popredí tak uspí všetky ostatné spustené apky a asi okrem obrázkov, možno PDF a videí nikdy nemala zmysel tak veľká plocha... Vo Worde sa pracovalo fajn aj na pol obrazovky.


 


© 2019 Daniel Gago