www obrázok

V čom programovať Arduino

(presnejšie - prečo prejsť z Arduino IDE napríklad na VS Code a PlatformIO)

(aktuálnosť článku – 7/2022)
Návrat na hlavnú stránku

Prečo tento článok vznikol?

Každý, kto (bežne) začína s Arduinom, začína ho programovať napríklad pomocou základného nástroja k nemu - Arduino IDE. (Alebo možno graficky, pomocou blokov, ale mne ide o klasické programovanie pomocou písania kódu.) A je to tak v pohode, veď Arduino IDE má jednu mega výhodu - jednoduchosť - nie je tam veľa čo nastavovať aby to hneď fungovalo...
Základné programy na zoznámenie sa s Arduinom sa v tom písať dajú, aj knižnice sa tam spravujú vcelku zrozumiteľne. A je skvelá podpora na fórach ak dačo nefunguje... Množstvo projektov je k dispozícii práve v tom .ino súbore s ktorým pracuje Arduino IDE.
Aj ja osobne som s ním vydržal dlho, stihol som si pomocou neho poodlaďovať základné veci ako práca s tlačidlami, displaymi (všetky možné), ba aj GSM modul a v podstate všetky bežne používané periférie (meteo senzory, atď). Ono, v začiatkoch človek aj tak rýchlo a veľa neprogramuje, ani dajako zložité veci. Ba ani celkovo veľa neprogramuje, skôr len kopíruje hotové bloky, upravuje trochu kód... Takže celkový "výkon" Arduino IDE mu stačí na to občasné prepísanie dačoho v kóde. Lenže, ako sa programátor postupne zlepšuje a začne hlavne tvoriť aj vlastné programy (od nuly), tak zistí že na zrýchlenie / zefektívnenie písania toho kódu by sa hodili dajaké pokročilé funkcie...

VS Code + PlatformIO - výkonnejší nástroj...

Jedna z najčastejších možností "kam sa posunúť" je VS Code s rozšírením PlatformIO. Mám to potvrdené aj od profi programátorov že je to skvelo použiteľný nástroj.

Tu v tomto krátkom prehľade opíšem aspoň zopár vecí ktoré stoja zato a pomôžu aj začiatočníkom. Dačo je vec samotného VS Code, dačo má na starosti PlatformIO. Nebudú tu všetky "fičúry", samotné VS Code ich má strašne veľa. Profíci určite využívajú aj veci ktoré ja ani nepoznám ešte... Lenže už tieto, tu spomenuté, stoja za zváženie. Mnohé sú aj také že si ich človek ani neuvedomí už a len ich využíva.

Prečo prejsť na PlatformIO, čo (mi) to prináša:

Ako na to, ako to celé nainštalovať a nastaviť?

Tu sa prejaví trochu to, že keď chcem kvalitu a funkcie, tak to už nebude jednoduché ako Arduino IDE...

Treba nainštalovať, ponastavovať a zoznámiť sa s VS Code (a vhodnými doplnkami), a potom aj s tým samotným rozšírením PlatformIO. Pre úplného amatéra / začiatočníka je to dosť práce... Ja osobne som mal výhodu že VS Code som už mal naladené, pracoval som s ním už dlhšiu dobu pri tvorbe webového obsahu (aj tento článok v ňom vznikol). Takže som len spojazdnil ono rozšírenie a razom som si užíval ten výkon. Samozrejme nejaký deň som pri tom trávil aby som to naladil, pozisťoval ako po novom pracovať s knižnicami (a s ktorými). Ale mal som k tomu skvelé návody, o tie sa tu podelím tiež...

Dačo na záver

Zdá sa to vcelku zložitá vec? Aj trochu je, ale ten výkon potom... Ja sám som dlhšie otáľaľ, aby som na to prešiel. Potom som sa asi deň len zoznamoval s PlatformIO a odlišnosťami hlavne pri práci s projektami (ako bolo už spomenuté - kód je uložený v zložke projektu s názvom "src"), ale aj s prácou s knižnicami.
Aj dosky (Arduino, ESP) treba správne vedieť identifikovať a vybrať pre daný projekt. No ale po týždni hrania sa som si jednoznačne povedal onú známu vetu - "Čo som to neurobil už dávnejšie...". Ako si človek zvykne na to a naučí sa s tým robiť, tak sú tam už len samé pozitíva. Smelo do toho...

(Na druhej strane do nedoporučujem na úplné začiatky, ak ani s jedným programom nie sú dajaké skúsenosti. Na to "hranie" v začiatkoch Arduino IDE stačí.)

A ako to vyzerá potom v praxi - na obrazovke, s (dobre) nastaveným VS Code, vidno na poslednom obrázku. Otvorených je viac projektov (aj pre ESP, aj dajaké html - vrátane tohoto článku), a medzi nimi sa ľahko prepína. Zobrazujú sa dva momentálne, ale ide to nastaviť aj na viac. To by som ale potreboval dajaký 4k monitor... (teraz je iba full HD). Samozrejme je možné otvoriť si VS Code aj viacnásobne, a teda aj na viacerých monitoroch, len potom pozor aké adresáre kde budú nastavené!!! (osobne som to nepoužil ešte) Vľavo je k dispozícii adresár s projektami, vľavo hore "rýchle ikony" pre prácu s adresárom, Git-om, doplnkami a PlatformIO. Nižšie je stavová oblasť kde je teraz prázdno (tak to má byť... žiadne problémy...), ale inak sú tam aj výstupy o kompilácii, serial monitor, hlášky o chybách v kóde a tak. Úplne dolu je ešte lišta kde je tiež množstvo informácií, ale hlavne - aj "ovládacie" tlačidlá, na upload či kompiláciu kódu, seriál monitor... Ale to postupne objaví každý. (je tam vidno napríklad aj ktorý projekt PlatformIO má aktuálny - pracovalo s ním a kompilovalo ho - dôležitá vec ak sa pracuje s viacerými naraz... treba si ich prepínať!)

PlatformIO - obsah obrazovke PC